07.12.2021 | 10:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Kvalita pšenice na Slovensku v roku 2021

Technologická kvalita potravinárskej pšenice je určená predovšetkým genetickým potenciálom danej odrody dosahovať kvalitu požadovanú spracovateľským priemyslom. Vplyvy ročníka (počasie, agrotechnické postupy) majú aditívny účinok na technologickú kvalitu potravinárskej pšenice a môžu potlačiť alebo naopak zosilniť geneticky determinovaný potenciál pekárenských odrôd pšenice.

Vďaka projektu ÚOP MPRV SR: „Monitoring kvalitatívnych parametrov pšenice letnej dopestovanej v Slovenskej republike“ môže byť každoročne na pracovisku Národné poľnohospodárskeho a potravinárskeho centra, Výskumného ústavu rastlinnej výroby v Piešťanoch sledovaný stav technologickej kvality pšenice dopestovanej v SR.

Priebeh počasia počas vegetácie 2020/2021

Jeseň 2020 (IX-XI) bola na Slovensku v priemere celkovo teplotne nadnormálna až silne nadnormálna. Zrážkovo bola celkovo nadnormálna, miestami až silne nadnormálna, navyše s veľmi nevyrovnaným časovým priebehom zrážok (viac zrážok spadlo v októbri). Zima 2020/2021 bola na Slovensku teplotne nadnormálna, miestami na juhu až silne nadnormálna, asi o 1,5 až 3,0 °C teplejšia ako DP 1951-1980. Úhrn zrážok za zimu dosiahol na celom Slovensku asi 170 mm, čo je asi 120 % DP 1951-1980 (pri vyššej teplote ale padá v zime viac kvapalných zrážok, takže sme mali na Slovenska zväčša veľmi nízku priemernú výšku snehu a aj malý počet dní so snehovou pokrývkou v polohách pod 700 m n. m., iba na krajnom severe Slovenska bolo ojedinele viac snehu). Na Slovensku bol prvý polrok 2021 až na niekoľko chladnejších epizód tiež relatívne teplý až veľmi teplý (relatívne teplejší bol na juhu Slovenska) a do konca júna nakoniec prevažne zrážkovo normálny, zrážkovo bohaté boli len mesiace január a máj. Marec a jún boli veľmi chudobné na zrážky. Úhrn zrážok dosiahol v prvom polroku 2021 na Slovensku v priemere asi 339 milimetrov (čo je 96 percent DP 1901-1990). Keďže zrážky padali nerovnomerne a prevažne z prehánok, neprispeli dostatočne k zavlaženiu pôdy a na viacerých miestach sa vyskytlo prechodné sucho, koncom júna bolo už sucho skoro všade. Leto 2021 bolo na Slovensku v priemere mimoriadne teplé, teda celkovo mimoriadne teplotne nadnormálne. Zrážkovo bolo leto 2021 celkovo v medziach normálu, miestami ale aj podnormálne a aj nadnormálne, pretože boli prevažne konvektívne zrážky s veľkými lokálnymi rozdielmi (SR asi 271 milimetrov čo je 105 percent DP 1901-1990), Miestami bolo preto počas celého leta významné sucho, inde zasa významné vlhko a aj lokálne povodne.

Dozrievanie pšenice, podmienky zberu

Takýto priebeh počasia samozrejme ovplyvňoval aj žatvu hustosiatych obilnín. Žatvu v roku 2021 môžeme celkovo charakterizovať ako mokrú. V každom týždni zber obilnín spomaľovali zrážky, vysoká vlhkosť pôdy a následne aj obilia.

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down