08.12.2017 | 09:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Kvalitná siláž nie je náhoda

Všetky naše novinky kukurice pre sezónu 2018 sa týkajú silážnych hybridov. Priaznivci genetiky Powercell so špičkovou stráviteľnosťou určite uvítajú toto rozšírenie ponuky. V suchovzdornej genetike Artesian sa objavuje prvý silážny hybrid.

 

SY Triade (FAO 430, siláž/zrno) - NOVINKA

Ide o dlho očakávaný hybrid s Powercell technológiou do teplejších oblastí. Je veľmi rozšírený vo Francúzsku, Španielsku, teplejšej časti Nemecka a teraz sa dostáva aj k nám. Na základe výsledkov z našich testovacích pokusov ho môžeme charakterizovať ako hybrid s nadpriemernými úrodami hmoty a zároveň  s nadpriemernými úrodami pri zbere na zrno. Vyznačuje sa veľmi vysokým vzrastom, hustým olistením a veľmi rýchlym počiatočným rastom. Tento hybrid môžete pestovať aj na zrno. V testovaní na produkciu siláže pre mlieko aj bioplyn prevyšoval aj najpestovanejšie silážne hybridy na slovenskom trhu.

 

SY Gordius (FAO 290, siláž) - NOVINKA

Je o trochu neskorší než veľmi obľúbená SY Campona. Ako napovedá označenie Powercell, SY Gordius môžeme odporučiť na silážne účely pre vysokoprodukčné dojnice a pre výrobu veľmi kvalitnej siláže pre bioplynové stanice. Výkonnostne je na úrovni SY Campona, ktorá v rokoch 2015-2016 zvíťazila nielen v úrode hmoty z hektára na českom ÚKZÚZ, ale bola tiež jednoznačným lídrom v hodnotení stráviteľnosti vlákniny. Od hybridu SY Gordius teda môžete očakávať to isté, a navyše v roku 2017 získal registráciu na slovenskom ÚKSÚP-e (FAO 290). V extrémne suchom roku 2015 tu dosiahol úrodu 109 % v porovnaní s kontrolnými hybridmi a v intenzívnom roku 2016 úrodu 106 %. Preukázal teda veľmi dobrú stabilitu aj v suchých a teplejších podmienkach.

 

SY Helium (FAO 600, siláž/CCM) - NOVINKA

Tento hybrid je náš prvý silážny materiál na Slovensku so suchovzdornou genetikou Artesian, ktorú naši pestovatelia poznajú zo zrnového segmentu. SY Helium sa pestuje v celej južnej Európe na kombinované účely - zrno aj siláž. Vďaka mohutnému vzrastu, veľmi vysokému obsahu škrobu a tiež svojej suchovzdornosti je výbornou voľbou pre teplejšie regióny Slovenska v kukuričnej výrobnej oblasti. SY Helium je priamou náhradou za hybrid SY Miami, ktorý v roku 2018 v našej ponuke už nebude.

 

 

 

 

Ďalšie špičkové silážne hybridy, ktoré stoja za pripomenutie

 

SY Werena (FAO 200, siláž/zrno) je víťazom českých štátnych registračných skúšok vo svojej skorostnej skupine (2015/2016) s úrodou hmoty 108 % a obsahom škrobu 110 %. V Poľsku je registrovaný aj na zrno.

 

SY Welas (FAO 230, siláž/CCM) je taktiež víťazom českých štátnych registračných skúšok vo svojej skorostnej skupine (2015/2016) a podľa týchto výsledkov najvýkonnejší silážny materiál na trhu.

 

SY Kardona (FAO 250, siláž) sa pýši výkonnosťou na úrovni SY Welas a Powercell genetikou s vysokou stráviteľnosťou vlákniny. SY Kardona je najpredávanejší hybrid Syngenty v Čechách.

 

SY Campona (FAO 280, siláž) je ďalší Powercell hybrid, ktorý zvíťazil vo svojej skupine na českom ÚKZÚZ v úrode silážnej hmoty. Súčasne je podľa stráviteľnosti vlákniny aj celej rastliny hybrid s najlepšou kvalitou silážnej hmoty na trhu (rovnaké parametre má aj nový SY Gordius).

 

SY Dartona (FAO 350, zrno/siláž) bol najúspešnejším zrnovým hybridom v štátnych odrodových skúšok na Slovensku v roku 2014 s úrodou 13,5 t/ha. So špičkovým úrodovým potenciálom je vhodný na stredné a lepšie lokality, poskytuje aj vysokoenergetickú siláž pre kravy aj bioplyn.

 

SY Kreon (FAO 410, zrno/siláž) je stálicou so stabilnými výkonmi v kukuričnej výrobnej oblasti s kombinovaným využitím na zrno i siláž.

NK Dolar (FAO 420, siláž/zrno) je rokmi preverený materiál s priaznivým pomerom cena vs. výkon, vhodný i pre extenzívne a suchšie stanovište. Charakterizuje ho vysoká energetická hodnota siláže.

NK Helico (FAO 550, siláž) prináša „veľa muziky za málo peňazí“, pretože je špičkovým silážnym materiálom na mlieko aj bioplyn s veľmi priaznivou cenou.

 

 

Z celkového prehľadu je zrejmé, že sme znova pripravili komplexnú ponuku v segmente silážnych hybridov, z ktorej si každý pestovateľ vyberie. Naši obchodní zástupcovia radi poradia a pomôžu každému z vás.

Ing. Vojtěch Kocurek Ph.D., Syngenta Czech and Slovakia

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down