28.08.2018 | 06:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Kvalitne chovajú nielen kone, ale aj dojnice

Slovenská holsteinská asociácia na svojej členskej schôdzi v máji tohto roku v Nitre vyhodnotila 11. ročník súťaže o Najlepší šľachtiteľský chov holsteinského plemena v SR za rok 2017. Farma Žikava, ktorá patrí do Národného žrebčína Topoľčianky, sa v tejto súťaži umiestnila v TOP 10, konkrétne na 9. mieste. Pre Národný žrebčín je to uznanie za to, že v tomto podniku po desaťročia kvalitne šľachtia nielen plemená koní, ale aj dojníc.

Cieľom súťaže bolo spropagovať a čiastočne oceniť prácu elitných chovateľov holsteinského dobytka v Slovenskej republike. Chovy, ktoré sa zapojili do súťaže, boli zoradené podľa priemernej dennej celoživotnej úžitkovosti. Do výpočtu sa použili údaje z kontroly mliekovej úžitkovosti Plemenárskych služieb SR, š.p., za obdobie od 1. januára 2017 do 31. decembra 2017.

Majú dlhoročné skúsenosti

S chovom kvalitných dojníc majú v topoľčianskom žrebčíne už dlhoročné skúsenosti. Národný žrebčín v minulosti po celé desaťročia fungoval ako plemenársky podnik pre slovenské strakaté plemeno. Kvalitné kravy dokázali v Topoľčiankach po celé desaťročia odchovať reprodukciou len vo vlastnom uzavretom obrate stáda.

Za posledných 50 rokov nedoviezli do národného žrebčína ani jedno cudzie zviera. Preto od roku 1987 Národný žrebčínu Topoľčianky, ako vôbec prvý na Slovensku, získal dekrét šľachtiteľského chovu nížinného čiernostrakatého dobytka. V minulosti tento podnik po celé desaťročia fungoval ako plemenársky podnik pre slovenské strakaté plemeno.

Vysokú šľachtiteľskú tradíciu aj v súčasnosti potvrdzujú dosahované výsledky, na ktorých má významný podiel zootechnik Ing. Ľubomír Hosťovecký. Nie náhodou preto na uvedenom vyhodnotení 11. ročníka súťaže o najlepší šľachtiteľský chov holsteinského plemena prevzal ocenenie za umiestnenie pre farmu Žikava. Táto farma sa umiestnila na deviatom mieste.

(Viac sa dočítate v týždenníku Roľnícke noviny)

 

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down