26.11.2018 | 02:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Kvalitné kukurice zo slovenského šľachtenia

V posledných rokoch spoločnosť Oseva uviedla na trh viaceré zaujímavé hybridy kukurice zo slovenského šľachtenia. Na Dni poľa kukurice v Seliciach ich predstavil jej zástupca Ing. Martin Mátyás, PhD.

Prehliadku odštartoval v minulom roku uvedený neskorý silážny hybrid Longoria (FAO 550). Poskytuje veľmi dobrú úrodu zelenej hmoty aj v menej priaznivých podmienkach. Pred dvomi rokmi uvedený stredne skorý hybrid ZE Hilda (FAO 350) znáša vyššiu hustotu porastu, preto výsevok môže byť na úrovni až 80 000 zŕn na hektár. Navyše je vyššieho vzrastu, t. j. môže sa využiť aj na pestovanie na siláž, ale prioritne je určený na produkciu zrna. Podobne aj  ZE Zelma (FAO 410) s využitím na zrno, je z kategórie neskorých hybridov. Veľmi dobré úrody dokáže vytvoriť aj v suchých podmienkach, pričom dobre eliminuje aj väčšie ročníkové výkyvy. „Uvedené hybridy kukurice pochádzajú zo slovenského šľachtenia, sú mimoriadne kvalitné a výkonné, čo oceňujú pestovatelia naprieč Slovenskom,“ dodal M. Mátyás.

Z českého šľachtenia vzišiel hybrid Cejih (FAO 320), ktorého prednosťou sú nízke zberové vlhkosti, čo preukázal v pokusoch v rôznorodých podmienkach Slovenska. Presadil sa aj v konkurencii veľmi skorých hybridov s FAO 240, pričom dosahoval nižšie zberové vlhkosti. Podľa M. Mátyása je ideálnou voľbou pre tých pestovateľov, ktorí pestujú pšenicu po kukurici.  Z ťažiskových materiálov v pokuse zaujal ZE Karuzel (FAO 420) s univerzálnym využitím na zrno a siláž. Úrody zelenej hmoty okolo 40 až 50 ton z hektára, podľa zástupcu spoločnosti nie sú ničím výnimočné a za priaznivých pestovateľských podmienok môžu byť aj vyššie. Rovnako, ako u predchádzajúcich hybridov zo šľachtenia slovenskej spoločnosti Zelseed, sa ZE Karuzel veľmi dobre dokáže vysporiadať so zhoršenými pestovateľskými podmienkami, suchšími rokmi, v ktorých je oporným hybridom v pestovaní.

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down