22.07.2016 | 05:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Kvalitné slovenské odrody

Spoločnosti Istropol Solary a Osivo, a. s. Zvolen sa na jubilejnom 5. ročníku celoslovenského stretnutia poľnohospodárov oprávnene pochválili kompletnou ponukou hustosiatych obilnín s už tradične najväčším podielom odrôd pšenice ozimnej, ďalej pšenice tvrdej ozimnej a jarnej, tritikale a jačmeňa jarného.

„Naša spoločnosť v súčasnosti disponuje najširším a najkomplexnejším programom šľachtenia pšenice, jačmeňa a tritikale na Slovensku,“ uviedol Ing. Tibor Csemy šľachtiteľ spoločnosti Istropol Solary.

Z najnovších odrôd na úvod vyzdvihol extra skorú pšenicu IS Spirella s vysokým obsahom bielkovín (16 percent) a mokrého lepku a veľmi dobrými reologickými vlastnosťami a plastickú elitnú odrodu IS Solaris. Z ponuky tvrdých pšeníc upriamil pozornosť na osvedčenú IS Karmadur a novšiu odrodu IS Spiradur. Novinkami v ponuke odrôd jarného jačmeňa je IS Maltea s výberovou sladovníckou kvalitou, taktiež odroda jarného jačmeňa s nahým zrnom IS Perlina, určená na výrobu špeciálnych výrobkov v potravinárskom priemysle.

IS Escoria a Bona Vita sa vyznačujú jedinečnou kombináciou vlastností ako je vysoká potravinárska kvalita a mrazuvzdornosť. IS Gordius je novšia perspektívna odroda, najvyššej potravinárskej kvality. V klimaticky rôznorodých ročníkoch poskytuje stabilné úrody. V porovnaní s predchádzajúcimi odrodami, je odolnejšia voči hrdzi plevovej a listovým škvrnitostiam. Kŕmna odroda IS Conditor je vhodná aj na výrobu pečivárenských výrobkov. Vyznačuje sa vysokou produktívnou hustotou porastu a komplexnou odolnosťou voči chorobám, rovnako ako IS Gordius.

IS Carnea má medzi skorými odrodami najvyššiu mrazuvzdornosť. Prvýkrát v tomto roku sa do pestovania dostala nová extra skorá odroda IS Spirella. Je vhodná pre najnáročnejšie trhy, okrem vysokého obsahu dusíkatých látok, má výbornú alveografickú kvalitu. Má strednú náchylnosť na hrdzu plevovú, proti ktorej ju treba cielene ošetrovať.

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down