30.07.2021 | 06:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Kvapalný plyn propán pre sušiarne obilia

Modernizácia prevádzky s cieľom dosiahnuť čo najlepšiu ekonomickú efektívnosť sa dotkla celého radu poľnohospodárskych družstiev a ďalšie na tento krok ešte čakajú. Niektoré z týchto investícií sa týkali stavby moderných sušiarní obilia.

      Zariadenie slúži k zníženiu obsahu vody v obilninách, čo vedie jednak k predĺženiu doby skladovania, a jednak sa tiež zvyšujú možnosti ďalšej distribúcie poľnohospodárskej produkcie napríklad do zahraničia. Čím sú náklady na sušenie menšie, tým sa samozrejme zrýchľuje návratnosť investície. Preto sú súčasné sušiarne riadené počítačom tak,  aby proces sušenia prebiehal s čo najmenšou spotrebou energie. Ale aký zdroj energie zvoliť pre najdôležitejšiu súčasť technológie, ktorou je vykurovacia jednotka? Odpoveď býva často jednoduchá - kvapalný plyn - respektíve propán.

        Prečo je kvapalný propán výhodnejší? Ukážkovým príkladom je príbeh poľnohospodárskeho družstva (1200 ha ornej pôdy a 1300 ha poľnohospodárskej pôdy), ktoré v roku 2020 investovalo do úplne novej sušiacej technológie. Jedná sa o kompletnú novú pozberovú linku, ktorá sa skladá z niekoľkých moderných skladovacích kapacít, ktoré sú tvorené oceľovými obrubami s prevzdušnenou podlahou, kde sa skladujú podľa potreby repka, pšenica atď. Skladová kapacita je až 5200 m3. K dosušovaniu dochádza v šachtovej sušiarni Petkus od renomovaného nemeckého výrobcu. Výkon tejto sušiarne je 25,4 t za hodinu (pšenica, odsušok 4%). Investor si vybral zariadenie založené na priamom plynovom ohreve s recirkuláciou vzduchu, pričom zdrojom energie je propán dodávaný v kvapalnom stave prostredníctvom autocisterny do troch inštalovaných zásobníkov objemu 4,8 m3. Jedným z dôvodov voľby propánu bola cena horákov, ktorá vychádzala lepšie, a nezanedbateľná bola tiež náročnosť servisu. Nemožno však opomenúť aj vlastnú cenu plynu. Z pohľadu výhrevnosti sú na tom oba zdroje podobne, ale propán má predsa len o chlp vyššiu, konkrétne 46,40 MJ / kg.

         Pre investora je výhodné si zásobníky plynu prenajať od poskytovateľa a dodávateľa plynu - ktorým je firma TOMEGAS, pretože odpadá veľa starostí s údržbou a servisom. To všetko je súčasťou ceny prenájmu. Navyše, ak by predsa len z nejakého dôvodu v budúcnosti obec investovala do prípojky zemného plynu, potom by prechod z propánu na zemný plyn nebol nijako zložitý. TOMEGAS je tradičným dodávateľ skvapalnených plynov už od rolu 1992 a má teda bohaté skúsenosti. Ponúka rôzne veľkosti zásobníkov a potrpí si na kvalitu plynu, ktorý nakupuje v Nemecku. Družstvo má za sebou zatiaľ jednu sezónu, ale už teraz sa ukázal úplne zásadný rozdiel v ekonomike prevádzky pozberovej linky, a to bol hlavný cieľ.

www.tomegas.sk

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down