19.01.2021 | 02:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Kverneland predstavil nový samohybný postrekovač

Spoločnosť Kverneland predstavila koncom minulého roka nový rad samohybných postrekovačov iXdrive S6. Na trh sa tak dostávajú dva modely iXdrive HP (základný model) a lepšie vybavený iXdrive HP ECODRIVE s novými funkciami a výkonnejšou pohonnou jednotkou, ktorá spĺňa najnovšie emisné normy. K lepšie vybavenému modelu dostane zákazník napríklad aj individuálne ovládanie dýz iXflow-E.

Na trhu sa objavuje stále viac samohybných postrekovačov, ktorými sa výrobcovia snažia pokryť dopyt veľkých poľnohospodárskych podnikov po výkonnej aplikačnej technike, ktorá zabezpečí kvalitnú aplikáciu postreku v krátkom časovom okne. Výrobca Kverneland, ktorý je na trhu už viac, ako 140 rokov predstavil postrekovače, ktoré chcú zaujať zákazníkov komfortom, kapacitou a presnou aplikáciou postreku. Štandardná verzia postrekovača HP je vybavená naftovým motorom a nastavením hydrauliky, vďaka čomu postrekovač využíva energiu efektívnejšie, ako v minulosti. Šesťvalcový turbodiesel John Deere s výkonom 186 kW (250 k) spĺňa prísnu emisnú normu Stage V, no zákazník si môže zaobstarať ešte výkonnejšiu alternatívu, ktorou je pohonná jednotka s 224 kW (300 k). Hydraulický systém poskytuje (pokiaľ je to možné) plynulé zmeny otáčok znižujúcich otáčky motora, a zvyšuje tak účinnosť a komfort. Verzia ECODRIVE je pohonnou jednotkou s výkonom 300 koní, ktorá pracuje pri rýchlosti 40 km/h s nízkymi, úspornými otáčkami 1350 ot./min. Výrobca nezabudol vybaviť postrekovač prémiovou pretlakovou kabínou, ktorá prekypuje komfortom. Samozrejmosťou sú tak klimatizácia, kožené sedadlo s aktívnym odpružením. Automatická klimatizácia, či aktívne odpružené kožené sedadlo sú doplnky, ktoré sú dnes u tohto výrobcu samozrejmosťou.

Ako sme už spomínali, výrobca chce zaujať aj presnou aplikáciou postrekovej kvapaliny s minimálnym až žiadnym prekryvom. Modely iXdrive sú preto vybavené ovládaním dýz, ktoré túto požiadavku spĺňa. Automatické funkcie, ako napríklad vypínanie dýz pomocou GPS, či intuitívne ovládanie, šetrí čas a predchádza nadmernej aplikácii účinnej látky. V kabíne má obsluha na dosah ruky ovládací panel EasySet, ktorý ponúka čistý a pohodlný pracovný priestor so všetkými potrebnými komponentmi. Čerpadlo je umiestnené na pravej strane stroja priamo pri plniacom otvore, takže po plnení ostane obsluhe minimálne množstvo kvapaliny v hadici. Čerpadlo sa dá ľahko vysunúť do servisnej polohy alebo dokonca úplne vyradiť z prevádzky pri údržbe postrekovača.

Prednosťou má byť aj stabilita

Postrekovače IXdrive sa vyznačujú nízko položeným ťažiskom. Vďačiť za to môžu nádrži, ktorá je umiestnená na ráme pomerne nízko, no svoje robia aj kompaktné rozmery, ktoré sú výhodné pre vyššie pracovné rýchlosti a bezpečnú prepravu. Podľa preferencií používateľa sú dostupné tri rôzne kombinácie svetlej výšky a šírky rozchodu kolies. Obe nápravy sú vybavené hydropneumatickým odpružením, ktoré nielen že zvyšuje pohodlie obsluhy stroja, ale má za následok aj stabilitu postrekovacích ramien. 3D odpruženie zadnej nápravy umožňuje jej pohyb, a zároveň obmedzuje vplyv rozchodu kolies na postrekovacie ramená. Dobrá manévrovateľnosť je zaručená, ako pri zatáčaní oboch, tak aj pri zatáčaní jednej nápravy s funkciou ErgoDrive a krabím chodom.

Viac sa dočítate v týždenníku Roľnícke noviny.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down