02.04.2013 | 07:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Ľ.Jahnátek moratórium na pôdu podporuje, jej ochranu v SR už asi nesprísni

Predstavitelia poľnohospodárskych komôr krajín V4 sa minulý týždeň (21.3.) v Bratislave dohodli, že EÚ požiadajú o predĺženie moratória na nákup poľnohospodárskej pôdy vo svojich krajinách cudzincami až do roku 2020.
"Takúto myšlienku podporujem. Myslím si, že je treba využiť každý prostriedok na to, aby sme dokázali udržať pôdu v slovenských rukách," uviedol pre TASR v reakcii na návrh agrokomôr minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Ľubomír Jahnátek (nominant Smeru-SD) po rokovaní tripartity 25. marca.

"Na druhej strane musím otvorene povedať, že existuje obrovský tlak, hlavne z krajín EÚ-15, kde investori chcú kupovať pôdu mimo územia svojej krajiny, aj vzhľadom na to, že tak ako na Slovensku, aj u nich je pôda už vybilancovaná. A pokiaľ chcú rozširovať svoje podnikateľské aktivity v agrorezorte, tak bez pôdy to nejde. Bude tu zrejme názorový konflikt medzi krajinami V4 a EÚ-15. Určite sa k takejto iniciatíve pripojíme," spresnil.
      Pripomenul, že slovenský rezort pôdohospodárstva počas trvania moratória na nákup pôdy cudzincami do roku 2014 pre slovenských poľnohospodárov spustil projekt Moja pôda, v ktorom si podľa neho za "mäkkých podmienok" poľnohospodári môžu kúpiť buď pôdu, ale aj podiely na jednotlivých parcelách. "Tým vlastne zamedzujeme prechodu celých parciel do zahraničných rúk. Je však otázkou poľnohospodárov, ako sa s týmto vyrovnajú a či túto šancu využijú," poznamenal šéf rezortu pôdohospodárstva SR.
      "Rozmýšľame, čo všetko by sa ešte dalo urobiť, ale zatiaľ nemáme nejaké reálne riešenie. Hľadáme legislatívne možnosti, ale aké budú riešenia, je dnes veľmi ťažko povedať," dodal Jahnátek na otázku, či rezort pôdohospodárstva SR do budúcoročného konca moratória na nákup pôdy pripravuje pre túto oblasť ešte nejaké významnejšie sprísnenie legislatívy.
      Ľ. Jahnátek 12. februára predstavil projekt podpory nákupu poľnohospodárskej pôdy pre slovenských farmárov pripravený v spolupráci s rezortom financií a Slovenskou záručnou a rozvojovou bankou (SZRB). Nový mechanizmus nákupu pôdy by mal fungovať od júla 2013. SZRB plánuje ročne vyčleniť na nákup pôdy približne 15 až 20 miliónov eur.
      Schéma nákupu poľnohospodárskej pôdy má fungovať s pomocou maximálne 15-ročného úveru od SZRB s úročením na úrovni sadzby financovania štátneho dlhu SR, teda v intervale od 3,5 do 4 % p. a., a to v závislosti od doby splatnosti úveru, od ratingu farmára a od bonity kupovanej pôdy.
      Dlhodobý investičný úver na nákup pôdy farmármi bude môcť byť podľa slov generálneho riaditeľa SZRB Dušana Tomašeca zabezpečený iba kupovanou poľnohospodárskou pôdou, na rozdiel od podmienok úverov od komerčných bánk požadujúcich od farmárov pri nákupe pôdy dodatočné záruky. Úver od SZRB môže farmár použiť nielen na financovanie nákupu pôdy, ale aj na refundáciu už kúpenej pôdy.
      "Od klienta sa bude v SZRB vyžadovať len 15 % vlastných zdrojov, čo je oproti bežným bankovým podmienkam, keď sa požaduje 30 % vlastných zdrojov, o polovicu menej," zdôraznil 12. februára Tomašec s tým, že maximálna výška úveru od SZRB sa bude pohybovať na hranici 330.000 eur.

(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down