25.03.2014 | 05:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Ľ. JAHNÁTEK: Nový návrh na podporu propagácie potravín je pre SR prijateľný

Bližšie k záujmom Slovenska sa posunul návrh Európskej komisie (EK) na podporu propagácie potravín a poľnohospodárskych tovarov v tretích krajinách. Ak sa podarí tieto zmeny zachovať, Slovensko nebude mať problém tento návrh podporiť. Uviedol po zasadnutí Rady EÚ pre poľnohospodárstvo v Bruseli minister pôdohospodárstva SR Ľubomír Jahnátek.

BRUSEL. Minister v rozhovore pre TASR upozornil, že na Rade ministrov došlo k zaujímavému politickému posunu, keď padol pôvodný návrh, že 60 % finančných zdrojov na propagáciu domácich výrobkov v zahraničí dá Európska komisia a zvyšných 40 % zdrojov musí nájsť príjemca tejto podpory. Slovenská strana s týmto návrhom od začiatku nesúhlasila a tvrdila, že 40-% spolufinancovanie je privysoké hlavne pre menších pestovateľov a výrobcov.  
"To už neplatí. Návrh sa teraz blíži k pomeru 75 % podpory zo strany EÚ a 20 až 25 % od prijímateľa pomoci," uviedol Jahnátek. A dodal, že SR stále trvá na názore, že členský štát by mal vedieť o podpore udelenej pre potravinárske podniky na jeho území.
Podľa jeho slov sa Slovensku celkom nepáči systém, že rozhodovať o tomto druhu pomoci bude len Európska komisia, ale je to možné akceptovať, ak budeme ako členský štát o tom informovaní. Už aj preto, aby štát vedel predmetným podnikom poskytnúť potrebné konzultácie.
Ďalší pozitívny posun podľa neho nastal aj čo sa týka prerozdeľovania zdrojov pre propagáciu potravinárskych výrobkov v cudzine. Už sa nehovorí, že až 70 % vyčlenenej sumy pre propagáciu domácich tovarov pôjde na propagáciu do tretích krajín (mimo EÚ). Ministri už hovoria o 50- alebo 60-% financovaní tejto propagácie.
Jahnátek upozornil, že na základe dosiahnutých posunov sa Rada ministrov rozhodla presunúť túto záležitosť na rokovania špeciálnej technickej komisie pre poľnohospodárstvo.
Podľa jeho slov grécke predsedníctvo v EÚ má záujem na tom, aby sa táto smernica dostala na aprílové rokovanie Európskeho parlamentu, posledné pred eurovoľbami, aj preto došlo k ústupkom zo strany viacerých členských štátov, ktoré boli pôvodne za tvrdšie podmienky pre propagáciu domácich potravín.
Jahnátek doplnil, že ak sa podarí presadiť návrh na 75-% spolufinancovanie zo strany EÚ a členské štáty budú informované o podnikoch poberajúcich túto podporu, Slovensko nebude mať problém za tento návrh hlasovať.
(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down