24.05.2013 | 05:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Ľ. Jahnátek predstavil novú koncepciu

Minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Ľubomír Jahnátek predstavil Koncepciu rozvoja pôdohospodárstva SR na roky 2013 až 2020. Spoločne s predsedom Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory SR Milanom Semančíkom a predsedom Slovenskej lesníckej komory Jaroslavom Šulekom v piatok v Nitre podpísali memorandum o spolupráci pri realizácii vízie zámerov a cieľov tejto koncepcie.

Cieľom koncepcie je zvýšenie produkčnej výkonnosti v nosných poľnohospodárskych komoditách na úroveň 80% zo súčasnej spotreby. „Už dávno sme volali po takomto dokumente. Boli tu určité smerovania, no takýto ucelený dokument na Slovensku doteraz neexistoval,“ konštatoval M. Semančík.
Podľa slov ministra Ľ. Jahnátka pomôže realizácia zámerov koncepcie efektívne využiť zdroje z prostriedkov Európskej únie, ktoré prídu na Slovensko v novom programovacom období. „Pretože v tomto existujúcom sa minulo niekoľko miliárd eur a aj tak sa slovenské poľnohospodárstvo dostalo na existenčné minimum, podiel domácich potravín na celkovej sotrebe klesol na 46%,“ uviedol M. Smenačík.
V koncepcii rozvoja pôdohospodárstva SR na roky 2013 až 2020 je zhodnotených 14 základných komodít, ktoré slovenskí poľnohospodári dokážu v našich klimatických podmienkach poskytnúť do potravinového reťazca. „Nastavili sme ekonomické parametre, čo od ktorej komodity očakávame,“ skonštatoval Ľ. Jahnátek.
Podľa jeho slov máme komodity, ktoré sú na úrovni stopercentného pokrytia vlastnej spotreby, najmä pšenica, raž, mlieko, mliečne produkty, ale súčasne máme aj veľký prepad v špeciálnej rastlinnej výrobe a najmä ovocinárstve, kde je až 67-percentný prepad. „V chove ošípaných dokonca potrebujeme zvýšiť kapacity o vyše 270%,“ uviedol minister.
V koncepcii je zadefinovaná spoločenská objednávka, výška sumy, ktorú môžu poľnohospodári v jednotlivých komoditných štruktúrach dostať na projekty i na samotné chovy. Z hľadiska poľnohospodárov je dôležitý fakt, že koncepcia garantuje sedemročné stabilné prostredie.
„Môže sa zdať, že jednotková podpora je nižšia ako v súčasnosti, no je garantovaná jej stabilita po celé obdobie siedmich rokov. Doterajší stav sprevádzali vibrácie, nerovnomernosť dodávok z hľadiska účelovosti i výšky podpory,“ tvrdí minister.
Súčasťou realizácie koncepcie je aj vytvorenie 18 674 nových pracovných miest, ktoré by mali vzniknúť najmä v rokoch 2015 až 2017 predovšetkým na vidieku.
Na cielenú projektovú podporu bude podľa predpokladov potrebných 489 miliónov eur. Z tejto sumy by asi 300 miliónov eur mali tvoriť prostriedky z fondov Európskej únie s 50-percentným spolufinancovaním súkromného sektora, čo je na úrovni 176 miliónov eur. Štátna dotácia predstavuje 13,4 milióna eur. Podľa Ľ. Jahnátka je návratnosť týchto prostriedkov veľmi vysoká. „Príjem z daní z navýšených príjmov, ktoré by sa dosiahli realizáciou tejto koncepcie, by mal dosiahnuť 12,8 milióna eur. Odvody od zamestnávateľov na tých vyše 18-tisíc pracovných miest by tvorili zhruba 30 miliónov eur, podiel odvodov od zamestnancov a ďalšie príjmy odhadujeme na 18 miliónov eur. Úspora, ktorú by sme dosiahli, ak by sme všetky pracovné miesta obsadili ľuďmi evidovanými na úradoch práce a poberajúcimi podporu, predstavuje 32 miliónov eur,“ vyčíslil vplyvy na štátny rozpočet minister. (tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down