24.03.2014 | 03:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Ľ. JAHNÁTEK: Slovensko nie je ohrozené zrušením ciel pre ukrajinské tovary

Slovensko sa necíti ohrozené jednostranným rozhodnutím Európskej únie dočasne zrušiť clá na ukrajinské tovary, nakoľko pri citlivých tovaroch aj naďalej bude existovať systém kvót. Uviedol dnes v rámci zasadnutia Rady EÚ pre poľnohospodárstvo v Bruseli minister pôdohospodárstva SR Ľubomír Jahnátek.

BRUSEL. Šéf slovenského agrorezortu v rozhovore pre TASR pripomenul, že pre krajiny EÚ je bezcolné uvoľnenie tovarov a poľnohospodárskych produktov z Ukrajiny na európsky trh zatiaľ veľkou neznámou vzhľadom na to, že nie sú dotiahnuté všetky technické podmienky. Ako však dodal, väčšina názorov v Rade ministrov hovorí, že dovoz ukrajinských tovarov nebude neobmedzený, ale regulovaný prostredníctvom kvót.
Ľ. Jahnátek priznal, že slovenská strana si je vedomá vysokej kvality pšenice z Ukrajiny, v tomto smere však nemá obavy, nakoľko na Slovensku je prebytok obilnín. Ukrajinská pšenica je výzvou skôr pre Poľsko, ktoré tento tovar z Ukrajiny vo veľkom dováža.
"Nás skôr môže ohroziť dovoz mäsa a mlieka, tu však chcem povedať, že to už je oblasť, ktorá je regulovaná aj obchodnými reťazcami," opísal situáciu Jahnátek. A dodal, že predaj uvedených komodít ide na 80 % cez obchodné reťazce a ak by sa chceli ukrajinskí výrobcovia mlieka a mäsa u nás presadiť, museli by splniť náročné kritériá dodávok.
Ľ. Jahnátek uviedol, že momentálne jeho rezort konzultuje túto situáciu s ministerstvom financií, aby bolo možné zistiť možný finančný vplyv zrušených ciel na naše hospodárstvo.
"Dopad z hľadiska uvoľnenia tovarov z Ukrajiny by nemal byť taký výrazný, ako sú obavy. Citlivé komodity budú regulované kvótami," skonštatoval Ľ. Jahnátek. Upozornil, že Slovensko nebude v rámci EÚ blokovať túto formu pomoci pre Ukrajinu.
(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down