02.03.2015 | 03:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Ľ. Jahnátek upozornil na význam stimulácie farmárov

Minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Ľubomír Jahnátek so svojimi spolupracovníkmi predstavil dnes farmárom dunajskostredského regiónu program rozvoja vidieka a integrovaný regionálny operačný program na roky 2014–2020. Na seminári odzneli informácie o financovaní poľnohospodárstva a realizácii trojpilierového systému, o priamych platbách a o treťom národnom pilieri, ktorý bude zamierený na podporu živočíšnej a rastlinnej výroby.

      DUNAJSKÁ STREDA. „Prezentujeme tu skladbu, ako rozdelíme do roku 2020 zhruba 5,35 miliardy eur, z čoho pôjde veľká časť do poľnohospodárskej prvovýroby. Zároveň predstavujeme účastníkom mechanizmy a postupy, ako sa k týmto prostriedkom dostanú,“ priblížil minister pôdohospodárstva. Podľa jeho názoru nóvum tohtoročného programovacieho obdobia spočíva predovšetkým v orientácii a stimulácii poľnohospodárov na takzvaného komplexného farmára. „To znamená, že poľnohospodár sa nebude venovať len rastlinnej výrobe, hustosiatym obilninám a energetickým plodinám, ale bude pestovať zeleninu, ovocie, vinič alebo chmeľ. Bude sa venovať živočíšnej výrobe, nakoľko potrebujeme navýšiť stavy hovädzieho dobytka, ošípaných, hydiny, oviec,“ konštatoval. Dnes odzneli prezentácie o podporách a odborníci poukázali aj na to, v čom spočíva motivácia.
      „Motivovať môžu jednotkové podpory. Napríklad v prípade rastlinnej výroby doteraz neboli zemiaky v integrovanej produkcii vôbec podporované. My dávame na podporu jedného hektára 300 eur. Keď hovoríme o produkcii zeleniny poľnej, doteraz konvenčná produkcia mala 50 eur, teraz dávame 120 eur,“ vysvetlil Jahnátek. Upozornil na to, že v živočíšnej výrobe kravy na mlieko sa podporovali 81 eurami na kus, po novom to bude 379 eur. Podporované budú jalovice, ošípané. Sú tu podpory, ktoré farmári doteraz nedostávali a sú schválené od 1. januára. „Poľnohospodár sa môže rozhodnúť, aký príjem chce mať v budúcnosti. Zároveň dávame mu aj prostriedky na rekonštrukciu fariem, aby vedel zabezpečiť aj potrebnú techniku a technológiu.

(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down