06.01.2014 | 03:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Ľ. JAHNÁTEK: Zákon o neprimeraných podmienkach vo väčšine prípadov funguje

Zákon o neprimeraných podmienkach v obchodných vzťahoch, ktorých predmetom sú potraviny, vo väčšine prípadov spĺňa svoj účel. "Myslím si, že vzťah medzi dodávateľmi a odberateľmi sa zlepšil. Oveľa viac slovenských dodávateľov už má priestor v obchodných reťazcoch," uviedol pre TASR šéf Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR Ľubomír Jahnátek (nominant Smeru-SD).

BRATISLAVA. "Máme dokonca prípady, keď obchodné reťazce odoberajú niektoré komodity už len od slovenských dodávateľov. Reťazce sa nemusia obávať pokút za nekvalitu, lebo naši poľnohospodári dodávajú veľmi kvalitné ovocie aj zeleninu, a preto je výhodné odoberať ich od slovenských dodávateľov," poznamenal. Spotrebitelia na Slovensku sa podľa Ľ. Jahnátka už napríklad v prípade mäsa častejšie pýtajú, odkiaľ je dovezené, či je slovenské a podobne. Jestvuje teda prirodzený tlak zo strany obchodných reťazcov dostať do nákupu slovenskú produkciu, lebo si ju žiadajú spotrebitelia. Na druhej strane podľa neho stále jestvujú prípady, kedy sa ustanovenia zákona o neprimeraných podmienkach obchádzajú.

"V poslednom znení zákona sme definovali 42 neprimeraných podmienok a ideme ich znovu rozširovať, lebo stále sa nejakým spôsobom zákon obchádza. Niektoré obchodné reťazce stále vymýšľajú nové a nové finty – najnovšie je to cez dopravu a prepravu tovaru," podčiarkol. Informoval zároveň, že za porušenie zákona o obchodných reťazcoch už bola uložená aj prvá vysoká pokuta, a to vo výške 300.000 eur, a na ďalších prípadoch sa podľa neho pracuje. "Prečo bol doteraz vyhodnotený len jeden prípad? Preto, lebo dodávateľsko-odberateľský vzťah je vzťah veľmi komplikovaný. Pri jednej dodávke treba dať dokopy niekoľko stoviek strán zmlúv, dať spolu jednotlivé články zmlúv na to, aby sa zistilo, kde je skryté obchádzanie zákona," konštatoval. MP RV SR z tohto dôvodu ide podľa neho posilniť svoju kontrolnú skupinu, ktorá sa bude venovať obchodným reťazcom. "V januári 2014 vznikne veľký odbor s 20 ľuďmi, ktorý sa bude venovať len nákupným zmluvám a dodržiavaniu zákona o neprimeraných podmienkach," avizoval minister.

(tasr)

 

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down