22.01.2018 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Legenda sa vracia

ZAD Dvory nad Žitavou rozhodne nepatria k tým podnikom na Slovensku, ktoré sa venujú iba štyrom základným plodinám. Podnik ZAD sa intenzívne venuje i chovu hovädzieho dobytka a ošípaných. Poľnohospodárska výroba v podniku ZAD je postavená na troch pilieroch.

Prvým pilierom je rastlinná výroba, druhým pilierom je živočíšna výroba, a tretím pilierom je diverzifikovaná výroba, spracovanie a predaj z dvora vlastných poľnohospodárskych produktov.

Ako mladého poľnohospodárskeho odborníka ma veľmi zaujalo to, aký dôraz sa kladie na ekonomické využitie a najmä na ekonomické hospodárenie v podniku. Cieľom podnikateľských aktivít nie je pestovanie poľných plodín ani chov hospodárskych zvierat a ani nákup poľnohospodárskej techniky pre obhospodarovanie pôdy, ale efektívne využitie vložených nákladov s jediným cieľom - a tým je dosiahnutie čo najlepšieho hospodárskeho výsledku.

Cieľom je ekonomická efektívnosť

Jedným slovom, môj zamestnávateľ všetky svoje činnosti v poľnohospodárskej prvovýrobe a v spracovaní produktov neberie ako svoj cieľ, ale ako účel na dosiahnutie cieľa, a tým je už vyššie spomenutá ekonomická efektívnosť.

Keďže pracujem na úseku poľnej výroby ako vedúci prevádzky, dlho som uvažoval o ekonomickom využití obilných kombajnov pri zbere kukurice na zrno. Podotýkam, že do podniku ZAD Dvory nad Žitavou som prišiel v marci 2017.

Počas môjho krátkeho obdobia v poľnohospodárskej prvovýrobe som prešiel zakladaním porastu kukurice, senážovaním a vrcholom hospodárskeho roka - žatvou. Moje teoretické poznatky som mohol naplno využiť pri spomenutých poľnohospodárskych prácach.

Na jeseň som sa ako agronóm prevádzky dostal k zberu kukurice na zrno. Ako začínajúceho roľníka ma tešilo, že podnik ZAD Dvory nad Žitavou pestuje kukuricu na výmere 882,25 hektára. V tomto článku sa chcem bližšie zamerať na zber kukurice na zrno, ktorá výrazne ovplyvňuje ekonomiku poľnohospodárskeho podniku ZAD Dvory nad Žitavou.

Každého mladého roľníka by určite zaujalo to, že do zberu kukurice boli zapojené štyri obilné kombajny. Za optimálnych podmienok by z agronomického hľadiska trval zber kukurice 12 dní. Z mechanizačného hľadiska viem, že takýto cieľ sa realizuje len veľmi ťažko.

(Viac sa dočítate v týždenníku Roľnícke noviny)

 

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down