29.11.2019 | 09:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

LEMKEN s inováciami opäť nesklamal

I v tohto týždňovom čísle pokračujeme s predstavením noviniek z nemeckého veľtrhu Agritechnica 2019, ktorý sa uskutočnil v dňoch 10. – 16. Novembra. Samozrejmosťou je, že aj výrobcovia závesného náradia reagujú na najnovšie trendy s vlastnými progresívnymi riešeniami a preto sa tentoraz budeme venovať expozícii ďalšieho z top svetových výrobcov poľnohospodárskej techniky, ktorou je spoločnosť LEMKEN.

Ako môže poľnohospodár reagovať na stále zvyšujúce sa reštrikcie v oblasti používania pesticídov? S odpoveďou na túto otázku prišla na tohtoročnú Agritechnicu spoločnosť LEMKEN. Tou odpoveďou má byť nový hybridný kyprič KORALIN, ktorý je náradím určeným predovšetkým na ultra plytké spracovanie pôdy od 2 cm. Prečo by sme mali spracovávať pôdu „iba“ do hĺbky 2-4 cm? Jedným z dôvodov je narušenie pôdneho prísušku a utuženej vrchnej vrstvy pôdy. Ten druhý nám objasnil Ing. Róbert Pecko, riaditeľ obchodného zastúpenia spoločnosti v SR. „Tento stroj, ako aj niektoré iné novinky v našej expozícii uvádzame na trh hlavne z dôvodu postupného obmedzovania chemickej likvidácie burín. Kyprič KORALIN je vhodnou alternatívou chemického ničenia výmrvu pomocou glyfosátov. Stroj je zložený z dvoch radov tanierov, ktoré sú postavené konkávne, vďaka čomu sa postarajú otvorenie pôdy a následné narezanie rastlinných zvyškov. Takéto riešenie zároveň zamedzuje upchávaniu nasledovných pracovných orgánov. V prípade, že podmienky nevyžadujú použitie tanierovej sekcie stroja, je možné ju oddeliť a farmár tak získa samostatný radličkový kyprič pre plytké spracovanie pôdy,“ vysvetlil R. Pecko. Tradične kvalitne spracovaný rám stroja je teda osadený taniermi s priemerom 510 mm a širokými plochými radličkami s dĺžkou 30 cm. V zadnej časti je možné stroj vybaviť prútovými zavlačovačmi, prípadne rôznymi typmi valcov podľa daných podmienok. Potešujúcou správou je, že i terajší majitelia strojov KARAT tyrkysovej farby dostanú možnosť rozšíriť využitie svojho stroja zaobstaraním si totožných radličiek, akými LEMKEN osadil svoj kyprič KORALIN. Odpadá tak nutnosť investovať do úplne nového stroja, za čo si nemecký výrobca určite zaslúži pochvalu. Kyprič KORALIN bude dostupný s pracovnými zábermi 6,6; 8,4 a 12,5 m.

LADISLAV ZÁVODSKÝ

FOTO-AUTOR

 

LEMKEN už aj s aplikáciou hnojív

Spoločnosť LEMKEN predstavila na nemeckom veľtrhu Agritechnica stroje, ktoré sú novými i v samotnom portfóliu spoločnosti. Tá rozširuje svoje pôsobenie už aj do segmentu strojov na aplikáciu hnojív.

Rozmetadlá priemyselných hnojív sa teda udomácňujú v portfóliu nemeckého výrobcu. Spoločnosť zaradila do svojho výrobného programu tri rozmetadlá v nesených verziách, ktoré nesú označenie SPICA, TAURI a POLARIS. Model SPICA je najmenším z týchto rozmetadiel a je určené primárne pre drobných farmárov. Tento vstupný model ponúka objem od 900 do 1200 l a pracovný záber do 24 m. Na druhej strane máme však zástupcu najvýkonnejšieho rozmetadla POLARIS, ktoré už uspokojí aj potreby väčších poľnohospodárskych podnikov. Objem 4 000 l a záber rozmetania až 50 m radí toto rozmetadlo medzi svetovú špičku. Pri výbere rozmetadla dnes hrá rolu i jeho výbava. LEMKEN nezabúda pri modele POLARIS ani na nezávislé riadenie sekcií, ktoré nesie názov ECONOV. „Vďaka section control systému ECONOV  dokážeme vypínať 12 sekcií rozmetadla plynule a bez zmeny rozmetanej dávky. K rozmetadlu POLARIS sme vyvinuli i vlastnú aplikáciu pre kalibráciu dávky a typu hnojiva. Ňou jednoducho naskenujete QR kód z obalu hnojiva a aplikácia urobí všetko za Vás,“ predstavil ďalšiu z noviniek R. Pecko.

Nový ťahaný postrekovač

Po technike na spracovanie pôdy a aplikácii hnojív sme sa presunuli do časti expozície, ktorá bola venovaná technike na chemickú ochranu rastlín. V tejto časti na návštevníkov čakali dve novinky, ktoré si predstavíme ako posledné. Prvou z nich je nová trieda ťahaných postrekovačov s označením ORION, ktorá bude k dispozícii od budúceho roka a nahrádza doterajší rad postrekovačov ALBATROS.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down