08.10.2010 | 06:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Les aj Jesenná Gardénia

V meste pod Zoborom sa v tomto týždni koná trojica zelených veľtrhov a výstav
V areáli Agrokomplexu včera slávnostne otvorili 17.ročník medzinárodného veľtrhu strojov, nástrojov, zariadení a materiálov pre drevársky a nábytkársky priemysel Lignumexpo 2010 a 13. ročník medzinárodnej odbornej lesníckej výstavy Les. Tieto podujatia vhodne dopĺňa predajná výstava pre záhradkárov a priateľov kveteny Jesenná Gardénia.

NITRA. Na slávnostnom otvorení trojice spomenutých podujatí  sa zúčastnil štátny tajomník MP ŽP a RR SR Gabriel Csicsai. Minister Zsolt Simon, ktorý v uplynulých dňoch odvolal vedenie štátneho podniku Agrokomplex - Výstavníctvo Nitra, na otvorení nebol.
Tohtoročné drevárske a lesnícke veľtrhy teda poznamenali čerstvé personálne zmeny, keď doterajšieho riaditeľa Ing. Miloslava Pisára vystriedal Ing. Eduard Krcho, ktorý je poverený vedením firmy do vyhlásenia výsledkov očakávaného výberového konania. Novým námestníkom povereného riaditeľa je Ing. František Ďurkovič.
Vráťme sa však späť na výstavisko. Na lesnícko – drevárskych podujatiach Lignumexpo – Les sa tohto roku zúčastňuje viac ako 200 vystavovateľov z 11 krajín, ktorí si prenajali približne 12 tisíc štvorcových metrov výstavnej plochy. Po výstave Agrokomplex, ktorá sa pod Zoborom konala približne pred poldruha mesiacom, na sklonku leta, ide v prípade veľtrhu Lignumexpo – Les o ďalšiu významnú akciu na tomto výstavisku a o najvýznamnejšie podujatie, konané na pôde Agrokomplexu v jesenných mesiacoch.
Lignumexpu, ktoré sa koná v dvojročných intervaloch, dodáva punc aj tá skutočnosť, že toto podujatie je už tretí raz organizované s podporou európskeho združenia  výrobcov technológií na spracovanie dreva EUMABOIS so sídlom v Paríži. Nuž a v neposlednom rade mu do kariet hrá i to, že v Brne sa tohto roku nekoná konkurenčný veľtrh WOODTEC. Aj preto sa Lignumexpo – Les môže právom pýšiť prívlastkom „najvýznamnejšie tohtoročné podujatie v danom odbore v rámci bývalého Česko – Slovenska“.
Aj tieto veľtrhy by mohli prispieť k tomu, aby sa v praxi podstatne výraznejšie presadil osobitný program Viac dreva do života. Aby vzrástla domáceho spotreba surového dreva a aby sa zvýšilo využitie domácej drevnej suroviny. Aby sme do zahraničia nevyvážali surovinu, ktorej máme, našťastie, zatiaľ pomerne dosť, ale aby sme viac exportovali hotové výrobky, teda aj prácu a pridanú hodnotu.
Hoci v prípade veľtrhov Lignuexpo – Les ide o rýdzo odborné podujatia, majú čo povedať aj širšej verejnosti. Tú môže napríklad zaujať aj európska novinka - digitálna priemyslená tlačiareň, ktorá dokáže vo veľkom rozlíšení vytlačiť akýkoľvek obrázok prakticky na všetky typy materiálov. Nuž a na Jesennej Gardénii má šancu zaujať kolekcia 350 fuchsií z viacerých kontinentov či päť metrov vysoký svetelný strom.
Všetky tri podujatia sa budú v Nitre konať do piatku, 8. októbra tohto roku.
(buk)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down