04.08.2014 | 02:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Lesné hospodárstvo vlani na daniach odviedlo 52,20 mil. eur

Lesné hospodárstvo (LH) v SR vlani na daniach odviedlo 52,20 milióna eur, kým predvlani 54,37 milióna eur. Vyplýva to zo správy Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR o lesnom hospodárstve za minulý rok. Štátne lesné podniky z toho zaplatili na daniach 31,07 milióna eur a neštátne lesné podniky 21,13 milióna eur.

 

      BRATISLAVA. "V LH najvyšší podiel na odvedených daniach v roku 2013 tvorila daň z pridanej hodnoty (DPH) vo výške 31,73 milióna eur, čo predstavovalo 60,8 % z celkových daní," spresnil agrorezort.
      Vlaňajší pokles hospodárskeho výsledku v roku 2013 sa premietol aj do základu dane z príjmu, čím sa celková daň z príjmu LH znížila v porovnaní s rokom 2012 z predvlaňajšej úrovne 14,44 milióna eur na vlaňajšiu hodnotu 10,42 milióna eur.
      "V lesnom hospodárstve je problematickou daň z nehnuteľností, vzhľadom na voľnosť stanovenia, ako aj oslobodenia od dane z lesných pozemkov obcou podľa zákona o miestnych daniach a miestnom poplatku za komunálne odpady a drobné stavebné odpady," upozornilo ministerstvo.
      Zákonom určenú volatilitu stanovenia dane z lesných pozemkov považuje MPRV za neprimeranú, pretože spôsobuje veľké rozdiely vo vyrubenej dani, podľa stanovišťa, ale aj podľa daňových subjektov.
      "Daň z lesných pozemkov navrhujeme odvodiť od pevného základu dane, teda bonity lesnej pôdy podľa príslušného hospodárskeho súboru lesných typov vyjadrenej jej cenou a sadzby dane obmedzenou hornou hranicou. Problematickým faktorom pri riešení tejto úpravy sa tiež ukazuje evidencia lesných pozemkov podľa daňovníkov dane z lesných pozemkov," dodal agrorezort.

(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down