24.10.2013 | 08:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Lesníci hovorili o ekosystémových službách lesov

Okrem platby za drevo a ďalšie lesné produkty by vlastníci lesa mali získavať aj iné finančné kompenzácie. Lesy totiž plnia aj veľa ďalších funkcií, z ktorých sa veľká časť vôbec nezohľadňuje. Vyplýva to zo záverov medzinárodnej konferencie Ekosystémové služby lesov a ich ekonomické zabezpečovanie, ktorá sa konala v uplynulých dňoch v Sielnici v okrese Zvolen.

Ako uviedol predseda Slovenskej lesníckej komory Jaroslav Šulek, aby mohli majitelia lesov tieto benefity pre spoločnosť dlhodobo garantovať, musí byť hospodárenie v lesoch ziskové a do trhových vzťahov treba začleniť aj nedrevné tovary a služby poskytované správcami lesných porastov.
„Neznamená to však spoplatnenie vstupu do lesa. Pre kompenzáciu týchto požiadaviek vlastníkov, správcov a obhospodarovateľov lesov musíme nájsť iné možnosti finančnej pomoci, napríklad z operačných programov, či formou štátnej pomoci,“ povedal J. Šulek.
Na konferencii vystúpili s príspevkami takmer dve desiatky odborníkov nielen zo Slovenska, ale aj z ČR, Maďarska či Poľska. Napríklad štátny tajomník ministerstva životného prostredia Ján Ilavský prezentoval ekosystémové služby ako spoločný záujem lesného hospodárstva a ochrany prírody.
Juraj Vanko, predseda Združenia neštátnych vlastníkov lesa, informoval o obmedzeniach hospodárenia z titulu ochrany prírody a nákladoch, ktoré majú vlastníci lesa so zabezpečením sociálnych a ekologických služieb lesa pre obyvateľstvo.
O oceňovaní ekosystémových služieb zasa hovoril Vladimír Čaboun z Národného lesníckeho centra. Problém s refundáciou ekosystémových služieb je celoeurópsky, no podľa viacerých odborníkov dozrel čas na jeho riešenie. (tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down