12.03.2013 | 03:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Lesnícko-drevársky komplex treba oživiť

Minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Ľubomír Jahnátek prijal zástupcov Zväzu spracovateľov dreva (ZSD) SR a Odborového zväzu Drevo, Lesy, Voda. Témou rokovania bola situácia na trhu s drevom a tiež možnosti rozvoja drevárskeho odvetvia.

Účastníci tohto stretnutia sa zhodli na tom, že vývoj cien dreva a reziva je v súčasnosti celoeurópsky problém. V mnohých krajinách, sú drevárske firmy aktuálne v krachu. Drevospracujúci priemysel je pritom pre SR strategickým odvetvím, má vplyv na ekonomiku aj zamestnanosť.
Zástupcovia ZSD SR ministra pôdohospodárstva upozornili, že opatrenia, ktoré sa týkajú odberateľov dreva, sú podľa nich diskriminačné pre domácich spracovateľov. Problém vidia aj v tom, že z ihličnatých pilierskych výrezov až 50% vyvážame. Ak by toto drevo ostalo na Slovensku, v drevárskom priemysle by sa mohlo zamestnať ďalších 6 500 ľudí.
„Máme prehľad o tom, aká je požiadavka spracovateľov dreva na Slovensku, koľko dáva š. p. Lesy SR a koľko dreva je v súkromných rukách. V rukách štátnych lesov je menej ako polovica dreva, ale súkromný sektor ostatné drevo nevie zabezpečiť, pretože drevnej hmoty je málo,“ uviedol minister pôdohospodárstva Ľubomír Jahnátek.
Účastníci rokovania sa zhodli na tom, že treba nájsť kľúč, podľa ktorého sa bude rozdeľovať drevo zo štátnych zdrojov, ale aj zo súkromného sektora. „Ak chceme lepšie a efektívnejšie prerozdelenie, hľadajme spoločne postup, aby sme maximalizovali pridanú hodnotu na Slovensku,“ uviedol minister. Ministerstvo pôdohospodárstva tiež navrhuje, aby certifikované drevo bolo povinné zo zákona. Certifikát by musel mať každý, kto chce predávať drevo. Bez certifikátu by mal len palivové drevo. Zaviedol by sa zároveň aj prísny kontrolný mechanizmus. Zároveň by by mala vzniknúť aj Lesnícko-drevárska rada, ktorá by sa zaoberala celkovou koncepciou tohto odvetvia. Spracovatelia dreva navrhujú, aby sa v spolupráci s políciou zaviedli dôkladné kontroly na hraniciach. Takéto opatrenie by znížilo tzv. „čierny“ vývoz zo Slovenska a zabránilo by sa mnohým daňovým únikom.
(MPRV SR)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down