11.10.2022 | 07:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Lesopoľnohospodársky majetok Ulič sa zlúči s podnikom Lesy SR

      Ulič 11. októbra (TASR) – Samostatný štátny podnik Lesopoľnohospodársky majetok (LPM) Ulič sa od začiatku roka 2023 zlúči so štátnym podnikom Lesy SR. Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR chce týmto krokom zachovať pracovné miesta v regióne s nedostatkom pracovných príležitostí. Podnik od roku 1988 vykonával lesnícku a poľnohospodársku činnosť a neskôr aj piliarsku výrobu. TASR o tom informovali z odboru komunikácie rezortu pôdohospodárstva.


      "LPM Ulič bol dlhé roky najväčším zamestnávateľom na krajnom východe. Po odčlenení lesných pozemkov do Správy Národného parku Poloniny a po plánovanej zonácii národného parku ostane v LPM Ulič zhruba 7900 hektárov hospodárskeho lesa z pôvodných vyše 23.800 hektárov. To rozhodne nestačí na rentabilnú existenciu samostatného štátneho podniku, čo priamo ohrozuje existenciu 100 zo súčasných 155 pracovných miest predovšetkým v poľnohospodárskej správe, dopravno-manipulačnej správe, drevárskej výrobe a na ústredí LPM Ulič," uviedol dôvody zlúčenia podnikov minister pôdohospodárstva Samuel Vlčan (nominant OĽANO).
      Po zlúčení LPM Ulič s Lesmi SR vznikne od 1. januára 2023 Odštepný závod Ulič, v ktorom rezort plánuje zachovať všetky činnosti, vrátane obhospodarovania poľnohospodárskej pôdy, chovu hovädzieho dobytka a produkcie mlieka.
      Ako informoval rezort, v uplynulých rokoch LPM Ulič zmodernizoval časť maštalí a zariadení v hodnote 2.158.000 eur zo zdrojov EÚ a štátneho rozpočtu. V zefektívňovaní chovu hovädzieho dobytka v Uliči budú Lesy SR pod metodickým vedením MPRV pokračovať aj naďalej. Zároveň sa pripravuje projekt zefektívnenia poľnohospodárskej výroby, pretože v Uličskej doline má tradíciu a ako jednu z mála činností je možné ju rozvíjať s ohľadom na chránené územia národného parku.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down