27.11.2013 | 03:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Lesy SR chcú platbu vopred alebo bankovú garanciu

Štátny podnik Lesy SR bude vyžadovať od nasledujúceho roka zabezpečenie platieb za dodaný tovar od všetkých odberateľov bez výnimky. Pre TASR to uviedol hovorca Lesov SR Vlastimil Rezek.

BANSKÁ BYSTRICA. Doteraz sa totiž banková garancia, platba vopred, alebo stála záloha pri niektorých veľkých a tradičných odberateľoch nevyžadovala.
Zmluvy sa budú uzatvárať na štvrťročné, pri centrálnych zákazníkoch na maximálne ročné obdobie. Zmluvy na dlhšie časové obdobie bude podnik uzatvárať iba s firmami, ktoré majú od vlády schválený investičný stimul. Takýto postup je v súlade so Zásadami a prioritami obchodnej politiky š.p. Lesy SR, ktoré podnik zverejnil aj na svojej internetovej stránke.
„Vieme, že banková garancia môže mierne zvýšiť náklady spracovateľov na obstaranie dreva, no ide najmä o najväčších slovenských spracovateľov, a tí by nemali mať problém garantovať svoje záväzky voči štátnemu podniku. Riadime sa tiež zásadou rovnosti," uviedol k Zásadám generálny riaditeľ podniku Ctibor Határ. Podľa neho veľkí spracovatelia by nemali byť zvýhodnení oproti menším spoločnostiam, ktoré v tomto režime obchodujú už niekoľko rokov.
Krach, prípadne platobné problémy niektorých veľkých spoločností v uplynulom období ukázali, že ťažkosti sa nevyhýbajú ani najväčším spracovateľom dreva na Slovensku. Uvedené opatrenie sa dotkne aj odberateľov energetickej drevnej štiepky.
Podnik Lesy SR pôsobí so svojimi podnikateľskými aktivitami v trhovom prostredí a v zóne voľného obchodu EÚ. Napriek tomu nepočíta so zvyšovaním exportu dreva na cenovo výhodnejšie trhy okolitých krajín. V rámci predaja svojich komodít bude podnik prihliadať predovšetkým na dosiahnutie maximálnej ceny u finančne stabilných tuzemských obchodných partnerov. Iba u komodít, pre ktoré nie sú na Slovensku vytvorené spracovateľské kapacity, a ktorých vývozom sa dá dosiahnuť výrazne vyššie finančné zhodnotenie, využije podnik priestor na voľnom trhu EÚ.

(tasr

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down