18.10.2013 | 12:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Lesy SR odmietajú slová Zs. Simona o rozkrádaní podniku

Štátne Lesy SR odmietajú vyhlásenia opozičného poslanca Národnej rady SR za Most-Híd Zsolta Simona o rozkrádaní tohto podniku. Zsolt Simon vo štvrtok (17. 10.) informoval o údajnom rozkrádaní š. p. Lesy SR v súvislosti s neplatením za dodávky štiepky od spoločnosti Sima SH.

"Ide o bežný obchodný prípad, kedy sa firma dostala do dočasnej platobnej neschopnosti, no o úhrade svojich záväzkov s Lesmi SR rokuje a v súčasnosti má dohodnutý splátkový kalendár, ktorý aj dodržiava," reagoval na vyjadrenia Zs. Simona hovorca štátnych lesov Vlastimil Rezek.
Vedenie podniku podľa jeho slov prípad rieši už od jeho vzniku a využíva všetky zákonné prostriedky na zabezpečenie svojej pohľadávky. Zároveň generálny riaditeľ Ctibor Határ vyvodil ešte v auguste personálnu zodpovednosť za vznik pohľadávky a odvolal riaditeľa odštepného závodu Biomasa.
"Je vrcholne nekorektné, ako poslanec Zs. Simon dehonestuje prácu lesníkov a poškodzuje meno podniku iba preto, že je v opozícii," zdôraznil C. Határ. Tento obchodný prípad tvorí podľa jeho slov pri obrate podniku 200 miliónov eur iba 0,15% tržieb a pripomenul, že je dohodnutý splátkový kalendár a ten sa zatiaľ dodržiava. "Ostatné pohľadávky sú štandardne splácané," doplnil C. Határ.
Podľa Zs. Simona spoločnosť Sima SH dlhuje štátnym lesom viac ako 300 000 eur. Štátne lesy podľa jeho slov podpísali so spomenutou spoločnosťou zmluvu ešte začiatkom roka. Jej predmetom bola dodávka štiepky v objeme 3000 kubických metrov (m3). O niekoľko dní sa však dodatkom k zmluve objem dodávky zvýšil na 18 000 m3. "Celková hodnota tejto zmluvy je viac ako 700 000 eur," vyčíslil Zs. Simon.
Neštandardne sa pritom v zmluve podľa Zs, Simona nežiadala od firmy žiadna garancia, a to v podobe bankovej záruky či platby vopred. Preto mohla vzniknúť situácia, že spoločnosť nezaplatila za odobratú drevnú hmotu a ostala dlžná štátnemu podniku. Konateľkou a zakladateľkou spoločnosti Sima SH je podľa poslanca Andrea Suchanovská, nevesta Františka Suchanovského, ktorý bol do polovice augusta členom dozornej rady v Lesoch. Zsolt Simon v tejto súvislosti poukázal na rodinkárstvo v rezorte a takéto rozkrádanie štátneho podniku označil za nehorázne. "Toto by sme nemali trpieť," konštatoval. (tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down