03.04.2013 | 05:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

LESY SR: Rok 2012 ukončili s historicky druhým najvyšším ziskom

Štátny podnik Lesy SR dosiahol v minulom roku zisk 15,6 milióna eur pri tržbách z vlastných výrobkov a služieb 202,7 milióna eur, čo je od založenia spoločnosti v roku 1999 druhý historicky najvyšší zisk, konštatoval pre TASR hovorca spoločnosti Vlastimil Rezek.

"Mimoriadne priaznivý ekonomický výsledok sa podarilo dosiahnuť napriek výraznému poklesu ťažby dreva o 451.000 m3, zníženiu podielu cennejšieho ihličnatého dreva z 51 na 47 % celkovej ťažby a rastu cien vstupov," dodal Rezek.
      "Napriek rozkolísanému trhu s drevom, nižšiemu záujmu o listnaté sortimenty a poklesu ťažby najmä ihličnatého dreva sa podarilo udržať a dokonca zvýšiť produktivitu práce zamestnancov podniku," pokračoval jeho generálny riaditeľ Ctibor Határ. Pozitívne podľa neho je najmä to, že mimoriadne vysoký zisk podnik nevytvoril na úkor obhospodarovania lesa. Vynaložené priame náklady pestovnej činnosti vo výške 19,3 milióna eur boli vyššie ako priemer posledných štyroch rokov.
      Priaznivý hospodársky výsledok sa podarilo dosiahnuť podľa Rezeka dôslednou kontrolou nákladových položiek, kde k úsporám prispela aj aplikácia zákona o verejnom obstarávaní, a na strane príjmov tiež pokračujúce elektronické aukcie dreva. Podarilo sa udržať a v niektorých sortimentoch aj mierne zvýšiť predajné ceny dreva. "Stále však platí, že ceny niektorých sortimentov ešte nedosiahli predkrízovú úroveň," dodal hovorca.
      Celková ťažba dreva podniku dosiahla 3,955 milióna m3 a drevospracujúce podniky odobrali 3,748 milióna m3, pričom rozdiel je spôsobený samovýrobou a predajom palivového dreva, výrobou drevnej štiepky a pohybom skladových zásob. Priemerné speňaženie dreva medziročne kleslo o šesť centov/m3 na 48,86 eur/m3, čo bolo spôsobené najmä vyšším podielom lacnejšieho listnatého dreva z celkového predaja.
      "Pozitívnym trendom je rastúca produktivita práce z pridanej hodnoty, ktorá medziročne vzrástla o 1,6 % na 24.865 eur na zamestnanca. Podnik vlani zamestnával priemerne 3709 zamestnancov. Oproti roku 2011 ide o pokles o 166 pracovníkov," priblížil Rezek. Ku koncu roka, po skončení pracovného pomeru zamestnancov na protipovodňové aktivity, pracovalo v podniku 3379 ľudí.

(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down