30.05.2020 | 06:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Lesy SR vybudovali v centre mesta jedinečnú lesnú školu

Lesy SR vybudovali vo svojom odštepnom závode (OZ) v Leviciach jedinečnú lesnú školu. Jej zriadenie je súčasťou cezhraničného projektu s maďarskými lesníkmi z Ipoly Erdö.

LEVICE. Cieľom projektu je podporiť záujem obyvateľov regiónu Levice a maďarského Salgótarjánu o jedinečné prírodné hodnoty spoločného prihraničného územia prostredníctvom vybudovania a rozvoja originálnych náučno-poznávacích objektov v predmetnom prihraničnom regióne. Informovali o tom Lesy SR.
„Chceme prispieť k zvýšeniu príťažlivosti a návštevnosti prihraničného územia prostredníctvom využívania jeho prírodných hodnôt s cieľom zvýšiť environmentálne povedomie a prírodovednú gramotnosť mladej generácie prostredníctvom vzdelávania odborníkmi - lesnými pedagógmi v nových lesných školách,“ povedal generálny riaditeľ štátneho podniku Lesy SR Matej Vigoda.
Výstavba lesnej školy sa začala vo februári 2018. Plánovaný rozpočet celého projektu vyčíslili na necelých 1,44 milióna eur, z toho 85 percent poskytol Európsky fond regionálneho rozvoja. Novovybudované výučbové komplexy v Leviciach a v Somoskő pri Salgótarjáne ako demonštračné a náučné objekty spolu s lesnými pedagógmi priblížia cieľovým skupinám les a prácu lesníkov na celkovej ploche areálov väčšej ako 10.000 metrov štvorcových, potvrdil riaditeľ OZ Levice Tomáš Čuka.
Na slovenskej strane vznikla Lesná škola OZ Levice s celkovou rozlohou 4100 štvorcových metrov ako jedinečné centrum lesnej pedagogiky a environmentálnej výchovy na Slovensku. Vybudovaná je priamo v centre mesta v areáli levického odštepného závodu v nevyužívanej dvojpodlažnej budove bývalého skladu. Objekt so svojou vnútornou úžitkovou plochou viac ako 1000 metrov štvorcových ponúka priestory pre diorámy, tvorivú dielňu, kresliareň, halu stromov, poznávaciu a náučnú miestnosť spolu s terasou. V exteriéri obklopilo lesnú školu miniarborétum s najčastejšími druhmi drevín a krov slovenských lesov, vybudoval sa altánok a areál je doplnený informačnými panelmi. Pred lesnou školou vznikol zelený chodník privádzajúci návštevníkov k lesnej škole s drevenými prvkami pre hry a oddych nielen detských, ale i dospelých záujemcov.
Na maďarskej strane vzniklo Návštevnícke centrum a lesná škola, ktorým sa doplnila sieť zariadení obdobného charakteru v Maďarsku na ploche väčšej ako 5900 štvorcových metrov.

/tasr/

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down