09.02.2018 | 08:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Lesy SR začali obnovu zámockého parku aj bez európskych fondov

Historický zámocký park v Topoľčiankach prechádza postupnou obnovu. Pôvodne tu malo dôjsť k rozsiahlej revitalizácii financovanej z fondov Európskej únie (EÚ). Park spravujú Lesy SR, štátny podnik, ktoré sa o dotáciu neúspešne uchádzali v rámci spoločného slovensko-maďarského projektu.

TOPOĽČIANKY. Z európskych fondov sa mali realizovať viaceré aktivity zamerané na revitalizáciu parku a na rozvoj vodného turizmu v Topoľčiankach a v okolí. „Projekty máme pripravené a čakáme, že aspoň jeden z nich budeme môcť urobiť,“ uviedol riaditeľ odštepného závodu Lesov SR v Topoľčiankach Milan Garaj.
Aj napriek tomu, že podniku sa nepodarilo získať zdroje z EÚ, lesníci začali revitalizovať park vlastnými silami. Každý rok investujú Lesy SR do rôznych úprav približne 50.000 eur. „Takže sme už približne štvrtinu pôvodného projektu zrealizovali sami. Robia sa úpravy chodníkov a výsadba kríkov a stromov. Niektoré nám víchrica polámala, takže ich musíme doplniť podľa pôvodného projektu,“ vysvetlil Garaj.
Lesy SR sa postupne snažia revitalizovať aj unikátny vodný systém, ktorý zavlažuje priestory parku a napája jednotlivé jazierka. „Ide o pomerne zložitý systém, ktorého obnova nie je jednoduchá, ale snažíme sa ho postupne celý zrekonštruovať,“ povedal Garaj.
Založenie parku v okolí Zámku Topoľčianky je spojené s grófom Jánom Nepomukom Keglevichom de Buzin, ktorý vlastnil panstvo Topoľčianky v prvej polovici 19. storočia. Dnes má rozlohu vyše 30 hektárov a pre svoju mimoriadnu kultúrnu a historickú hodnotu je Národnou kultúrnou pamiatkou.
V parku bol v 19. storočí vybudovaný unikátny vodný systém, ktorý rozvádzal vodu z potoka Leveš do jazierok a fontán v parku. Začiatkom 20. storočia bol rozšírený o napájanie Panského kúpaliska, ktoré bolo vybudované pre členov rodiny Habsburgovcov a ich hostí.

/tasr/

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down