06.12.2021 | 07:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Lesy SR začali s predajom stromčekov, v ponuke sú borovice, jedle a smreky

Štátni lesníci v predvianočnom období ponúkajú na predaj stovky kusov živých vianočných stromčekov pochádzajúcich zo slovenských lesov. Na výber je viacero druhov drevín. TASR o tom v pondelok informovala Marína Debnárová, vedúca odboru komunikácie Lesov SR Banská Bystrica.

BANSKÁ BYSTRICA. "Som rád, že lesníci prostredníctvom voňavých jedličiek či smrekov z našich lesov prispejú k vytvoreniu pravej vianočnej atmosféry v mnohých domácnostiach," konštatoval generálny riaditeľ Lesov SR Tibor Kőszeghy.
Podľa Debnárovej vianočné stromčeky ponúka na predaj deväť odštepných závodov (OZ) - Beňuš, Čadca, Čierny Balog, Liptovský Hrádok, Revúca, Slovenská Ľupča, Šaštín, Topoľčianky a Žilina, ako aj špecializovaný semenársky OZ Semenoles. Predaj stromčekov realizuje vo svojom sídle v Liptovskom Hrádku a v škôlkarských strediskách. Ponuka stromov závisí najmä od toho, aké lesy závod obhospodaruje, prípadne či má k dispozícii plantáž vianočných stromčekov.
"Napríklad OZ Šaštín tradične predáva borovicu lesnú z prerezávok, na Horehroní sú smreky a jedle taktiež z výchovných zásahov a OZ v Topoľčiankach má v správe vlastnú plantáž," vymenúva generálny riaditeľ. Najviac stromčekov však každoročne predá OZ Semenoles.
"Naše stromčeky pochádzajú z plantáží a ich kvalite zodpovedá aj cena, ktorá sa tento rok pohybuje od 15 do 30 eur za kus. V ponuke sú smrek omorikový, pichľavý a jedľa nordmannova (kaukazská)," priblížila Katarína Chválová, poverená vedením ekonomicko-obchodného úseku Semenoles.
O niečo lacnejšie sú stromčeky z výchovných zásahov – prerezávok uskutočnených v lesných porastoch. Také si záujemcovia môžu zakúpiť napríklad v Liptovskom Hrádku. "OZ Liptovský Hrádok v minulých rokoch vianočné stromčeky nepredával. Na expedičnom sklade sme na skúšku pripravili 120 kusov jedličiek a smrekov z prerezávok. Uvidíme, aký bude záujem," dodal pestovateľ OZ Liptovský Hrádok Milan Krajčí.

/tasr/

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down