21.06.2011 | 03:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Leto

Na prelome jari a leta to na našich poliach vyzerá relatívne dobre. Po uspokojivom prezimovaní rozhodujúcich plodín zatiaľ výraznejšie nesklamali ani doterajšie týždne a mesiace.

V podstate  rovnomerný vývoj počasia, bez väčších výkyvov, v kombinácii s náležitou starostlivosťou a fortieľom pestovateľov sa predsa museli prejaviť.
Na mnohých miestach máme v týchto dňoch šancu vidieť nádejné porasty husto siatych obilnín a repky olejnej, ktoré sa o niekoľko dní ako prvé dostanú pod kosu.
Aj triezve odhady odborníkov hovoria, že úrody by mali byť lepšie ako v minulom upršanom, usmoklenom povodňovom roku.
Keďže mierne vzrástli aj celkové výmery, roľníci sa môžu tešiť na bohatšie sýpky. V kombinácii s odbytovými cenami, ktoré sú viac ako solídne, to môže znamenať nielen vyššiu úrodu, ale najmä jej dobré speňaženie, čo poľnohospodári po rokoch finančných suchôt potrebujú ako soľ.
Pohľad na polia obťažkané budúcou úrodou vzbudzuje nádeje. A na chvíľu nám dá zabudnúť na iné problémy. Napríklad na to, že na vysokých miestach neraz sedia ľudia, ktorí na svoje kreslá nedorástli. Alebo rovno neschopní babráci. S tým si však už príroda neporadí.
BOHUMIL URBÁNIK

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down