05.03.2019 | 01:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

LG hybridy kukurice a slnečnice pre sezónu 2019

„Hybridmi kukurice vieme pokryť všetky výrobné podmienky Slovenska, od FAO 200 až 500. Prioritou je čo najvyššia úroda a ekonomika výroby, v prípade kukurice na zrno - dobré uvoľňovanie vody zo zrna v závere vegetácie.“

Uviedla Ing. Milena Mařáková, zástupkyňa spoločnosti Limagrain, počas odborného semináru v Mojmírovciach. Ako prvý predstavila nový hybrid LG 31.322 (FAO 310. Určený pre tých pestovateľov, ktorí potrebujú skôr pozberať produkciu zrna.

Novinka sezóny 2019

"Nový hybrid LG 31.377 (FAO 340)  sme si dovolili prirovnať k najrýchlejšiemu autu na svete Bugatti Chiron," predstavila novinku M. Mařáková. Svoj výkon potvrdil v štátnych odrodových skúškach ÚKSÚP-u, v ktorých v roku 2017 prekonal priemer úrod kontrolných hybridov o 11,4 percenta. V poloprevádzkových pokusoch realizovaných na Slovensku, Maďarsku a v Českej republike (2017 a 2018) sa v úrodách a zberových vlhkostiach zaradil medzi najvýkonnejšie hybridy. Benefitom je schopnosťou odolávať stresu zo sucha. Vyniká v zdravotnom stave, veľmi dobre odoláva fuzariózam. Vytvára kompletne ozrnené šúľky so skrátenými listeňami, čo vedie k lepšiemu uvoľňovaniu vody zo zrna s dosahom na celkovú ekonomiku výroby.

Ťažisko ponuky

V osiatych hektároch už tri roky na Slovensku patrí prvenstvo hybridu LG 30.369 (FAO 360) - Limanova. Dôvody sú viaceré – je pestovateľsky preverený, poskytuje výborné a stabilné úrody ako v suchých tak aj mokrých rokoch. Navyše je nižšieho, kompaktného vzrastu, takže po sebe nezanecháva veľa rastlinných zvyškov, čo zľahčuje prípravu pôdy pre nasledujúcu plodinu.

Do intenzívnejších podmienok pestovania je určený LG 30.389 (FAO 390) -vzrastný, kompaktný hybrid, ktorý je možné využiť aj pre  účely bioplynovej stanice.

Zrnový segment uzavrel LG 30.500 (FAO 450), ktorý podľa zástupkyne spoločnostipatrí k najúrodnejším hybridom v danej skorostnej skupine. Svoje vlastnosti najmä prispôsobivosť k podmienkam preukázal v uplynulom roku s nerovnomerným rozdelením zrážok počas vegetácie a s vlnami horúčav.

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down