21.02.2020 | 09:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

LG hybridy kukurice a slnečnice – úspech na poli

„Kukurica na silaž je v našich podmienkach hlavnou energetickou plodinou pre výživu prežúvavcov. Prioritou je čo najvyššia úroda a ekonomika výroby, v prípade kukurice na zrno - dobré uvoľňovanie vody zo zrna v závere vegetácie.“

Uviedol Ing. Ivan Varečka, zástupca spoločnosti Limagrain, počas odborného semináru v Mojmírovciach. Ako prvý predstavil v minulom roku uvedený zrnový hybrid LG 31.377 (FAO 340). Svoj výkon potvrdil v štátnych odrodových skúškach ÚKSÚP-u, v ktorých v roku 2017 prekonal priemer úrod kontrolných hybridov o 11,4 percenta. V poloprevádzkových pokusoch realizovaných na Slovensku, Maďarsku a v Českej republike (2017 a 2018) sa v úrodách a zberových vlhkostiach zaradil medzi najvýkonnejšie hybridy. Rovnako dobre sa mu darilo aj v roku 2019. Benefitom je schopnosťou odolávať stresu zo sucha. Vyniká v zdravotnom stave, veľmi dobre odoláva napadnutiu fuzariózami. Vytvára kompletne ozrnené šúľky so skrátenými listeňami, vďaka čomu lepšie uvoľňuje vodu zo zrna v závere vegetácie s priaznivým dopadom na celkovú ekonomiku výroby. LG 31.377 zástupca spoločnosti odporúča do intenzívnejších podmienok pestovania, v ktorých naplno prejaví svoj úrodový potenciál.

Ťažiskové materiály

V osiatych hektároch už tri roky na Slovensku patrí prvenstvo hybridu LG 30.369 (FAO 360) - Limanova. Dôvody sú viaceré – ide o pestovateľsky preverený hybrid, poskytuje výborné a stabilné úrody ako v suchých tak aj vlhkých rokoch. Je nižšieho, kompaktného vzrastu, t. j. nezanecháva po sebe veľa rastlinných zvyškov, čo zľahčuje zber a prípravu pôdy pre nasledujúcu plodinu.

Do intenzívnejších podmienok pestovania je určený LG 30.389 (FAO 390) - vyšší, kompaktný hybrid, ktorý poskytuje stabilne vysoké úrody zrna. Vhodný je aj pre silážovanie, taktiež ako materiál pre bioplynovej stanice. Podľa I. Varečku sa kvalitatívnymi parametrami vyrovná ťažiskovému LGAN hybridu v ponuke, ktorým je Shannon.

Zrnový segment uzavrel LG 30.500 (FAO 450), ktorý podľa dosahovaných výsledkov, ako v pokusoch tak v bežnej pestovateľskej praxi, patrí k najúrodnejším hybridom v danej skorostnej skupine. Svoje vlastnosti, najmä prispôsobivosť k podmienkam, preukázal v  roku 2019 s nerovnomerným rozdelením zrážok počas vegetácie a s vlnami horúčav.

Novinky v ponuke

Pre doplnenie sortimentu je v ponuke LG 30.315 (FAO 300). Novinka LG 31.330 (FAO 320) s určením na zrno, znáša aj horšie pestovateľské podmienky - pôdne aj klimatické.

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.

 

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down