18.10.2019 | 12:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

LG hybridy opäť zaujali

Na Dňoch poľa v Drienovci, ktoré boli okrem iného zamerané na predstavenie osvedčených a nových hybridov kukurice, priniesla spoločnosť Limagrain až deväť hybridov z najnovšieho šľachtenia. Ako sme sa mohli počas prehliadky pokusu presvedčiť, opäť posúvajú úroveň pestovania, či už v stabilite poskytovania úrod, prispôsobivosti k podmienkam prostredia, lepším hospodárením s vodou, či vylepšeným zdravotným stavom. Sú to plusy pre pestovateľov hospodáriacich v čoraz zložitejších podmienkach prostredia.

Spoločnosť Limagrain Central Europe SE, Slovensko v pokuse predstavila až 9 hybridov kukurice, pričom podľa zástupcu spoločnosti Ing. Attilu Demetera posilnili sortiment vo FAO 300 až 400 a to dvomi významnými novinkami. Prvá z nich LG 31.322 (FAO 320) na základe dosiahnutých výsledkov v pokusoch má všetky predpoklady presadiť sa v skorom zrnovom sortimente. Najhorúcejšou novinkou ponuky je LG 31.388 (FAO 370). „Odporúčame ju hlavne do stresových podmienok spôsobených suchom a vysokými teplotami," uviedol A. Demeter.

Ťažiskovým hybridom ponuky sa stala minuloročná novinka LG 31.377 (FAO 340). Podľa zástupcu spoločnosti je to najvýkonnejší, výnimočne zdravý a nepoliehavý hybrid kukurice, ktorý v ponuke nahradil doteraz najpestovanejší hybrid Limanova. Z hľadiska rajonizácie sa hodí ako do intenzívnych tak aj do suchších podmienok. Z agronomických vlastností disponuje vysokou odolnosťou proti suchu a veľmi dobrou reakciou na intenzitu pestovania. V pokuse v Drienovci zaujal vyrovnaným nasadením kompletne ozrnených šúľkov.

Stálicou portfólia je LG 30.389 (FAO 390) – stredne neskorý mohutnejší hybrid, ktorý je štvrtým rokom v ponuke, uplatnil sa hlavne v intenzívnejších podmienkach pestovania. V podmienkach západného a juhu východného Slovenska sa presadil zrnový hybrid LG 30.500 (FAO 450). Napriek vyššiemu FAO, mal podľa A. Demetera aj v minulom roku a to v nie jednej lokalite, lepšie zberové vlhkosti zrna ako niektoré hybridy s FAO 380 - 400.

„Zo silážneho segmentu ponúkame hybridy so známkou LGAN. Poskytujú vysokú úrodu, vysokú stráviteľnosť vlákniny a vysoký obsah energie. Naše silážne hybridy majú významný vplyv na zvýšenú produkciu a ekonomiku výroby mlieka,“ uviedol k sortimentu silážnych hybridov, z ktorých štyri predstavili v pokuse v Drienovci. Minuloročná novinka LG 31.479 (FAO 400) sa vysokou úrodou zelenej hmoty veľmi dobre uplatnila v praxi. Stálicou v ponuke je stredne neskorý hybrid Shannon (FAO 420), ktorý už štvrtým rokom po sebe patrí k najpestovanejším silážnym hybridom kukurice na Slovensku. Kompaktný hybrid Aapotheoz (FAO 500) pestovateľov oslovil poskytovaním veľmi dobrých úrod zelenej hmoty pre výrobu siláže s vysokou stráviteľnosťou  vlákniny Prednosťou je výborný zdravotný stav, prispôsobivosť k podmienkam a suchovzdornosť.

V minulom roku spoločnosť Limagrain rozšírila ponuku veľmi neskorých hybridov o LG 31.558 (FAO 500). Ako vysvetli A. Demeter pre čoraz častejšie obdobia sucha a predlžovanie vegetačnej doby sa otvárajú možnosti pestovania hybridov kukurice s FAO nad 500. „Reagujeme tak na zmenu podmienok prostredia a dopyt pestovateľov aj po takýchto materiáloch,“ dodal na záver zástupca spoločnosti.

VIERA UVÍROVÁ

FOTO - AUTORKA

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down