LG odrody jarného sladovníckeho jačmeňa pre rok 2022

„Export sladu zo Slovenska naďalej narastá s čím súvisí zvyšujúci sa dopyt po sladovníckom jačmeni. Z pohľadu prvovýroby základom úspechu je voľba správnej odrody sladovníckeho jačmeňa požadovanej spracovateľmi s dôrazom na odrodovú čistotu a celkovú kvalitu osiva. Vo výbere sa zamerať na odrody s celkovo dobrým zdravotným stavom a s génom mlo, ktorý je zárukou rezistencie proti múčnatke trávovej.“

Uviedol  Ing. Stanislav Doležal, vedúci marketingu a registrácie odrôd spoločnosti Limagrain Česká republika, s.r.o., na odbornom seminári spoločnosti Limagrain.

Dobré agrotechnické vlastnosti a požadovaná kvalita

Prvú z predstavených odrôd jarného sladovníckeho jačmeňa - LG Toscu si sladovne podľa S. Doležala vyberajú pre výbornú sladovnícku kvalitu a z pohľadu pestovateľov pre veľmi dobré pestovateľské vlastnosti a dosahovanie nadpriemerných úrod. Vďaka uvedeným vlastnostiam ako aj kvalite sa podľa množiteľských plôch v roku 2021 stala treťou najpestovanejšou odrodou jarného sladovníckeho jačmeňa na Slovensku. Kvalita odrody LG Tosca je daná najvyšším extraktom v sortimente jarných jačmeňov. Podľa S. Doležala je to odroda vhodná pre moderný spôsob varenia piva pre vysoký stupeň prekvasenia cez 83 percent a nízky obsah betaglukánov. V štátnych odrodových skúškach (ďalej ŠOS) ÚKSÚP-u (2018 - 2020) patrila k najúrodnejším odrodám s priemerom 105 percent na priemer úrod kontrolných odrôd. Svoje prednosti potvrdila v praxi (2021), napr. v PD Lúčnica nad Žitavou dosiahla 6,2 tony z hektára, Agromarkt Nýrovce 7,2 tony z hektára. Taktiež sa presadila v Kroměříži – v súťaži technológií pestovania, kde dosiahla druhý najlepší výsledok s 12,43 tony z hektára. LG Tosca je skorá odroda, dokáže sa tak lepšie vyrovnať s nastupujúcimi letnými horúčavami, čo – ako uviedol S. Doležal, ocenia pestovatelia najmä na juhu Slovenska. Zaujímavá je aj pre zdravotný stav, obsahuje gén rezistencie proti múčnatke trávovej, má veľmi dobrú odolnosť proti hnedej škvrnitosti, rynchospóriovej škvrnitosti zároveň i proti klasovým fuzariózam a nešpecifickým škvrnitostiam. Na Slovensku je jej najväčším odberateľom spoločnosť Heineken Slovensko Sladovne – v roku 2022 s predpokladom nákupu až 28 000 ton, ďalej Plzeňský Prazdroj Slovensko a Lycos Trnavské Sladovne.

Najpestovanejšia na Slovensku

„Odroda Overture s výberovou sladovníckou kvalitou, je najpestovanejšou odrodou sladovníckeho jačmeňa na Slovensku, žiadaná je pre špičkovú sladovnícku kvalitu,“ predstavil jednotku na trhu S. Doležal, ktorá v roku 2021 mala na Slovensku 43 percentný podiel na množiteľských plochách. V Českej republike je to najpestovanejšia odroda pre výrobu štandardných pív s 12 percentným podielom na množiteľských plochách. Zaradená je na Zelenej listine Heineken (v roku 2021 nákup cca 80 000 ton), je taktiež vykupovaná spoločnosťami Lycos – Trnavské sladovne, Plzeňský Prazdroj Slovensko, sladovňami v Michalovciach a Leviciach, Tatranskou Sladovňou a Sladovňou Sesler.

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down