11.05.2021 | 09:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

LG odrody ozimnej pšenice a jačmeňa pre rok 2021

V centre pozornosti odborného semináru spoločnosti Limagrain Central Europe Cereals (LCEC) bolo predstavenie nových odrôd ozimných foriem pšenice a jačmeňa, ktoré zaujali agronomickými vlastnosťami, úrodnosťou a kvalitatívnymi parametrami, ako aj odolnosťou proti hospodársky závažným chorobám. Popri novinkách boli zároveň vyzdvihnuté aj najpestovanejšie odrody spoločnosti v kontexte s výsledkami z poloprevádzkových pokusov a praxe.

Predstavenia nových a osvedčených odrôd spoločnosti Limagrain Program podujatia sa zhostili Ing. Stanislav Doležal, vedúci marketingu a registrácie odrôd spoločnosti LCEC z Hrubčíc (ČR) a obchodní a výrobní manažéri: Ing. Jana Černá a Ing. Petr Procházka.

Novinky v sortimente ozimnej pšenice

So sloganom „LG Absalon – na poli je šampión“ predstavil P. Procházka prvú z noviniek pšenice ozimnej. Zdôraznil, že ide o skorú odrodu, ktoré sú čoraz viac žiadané, keďže sa dajú pestovať prakticky vo všetkých podmienkach prostredia vrátane suchých. Uvedené potvrdili aj výsledky štátnych odrodových skúšok ÚKZÚZ-u a ÚKSÚP-u, pričom zvlášť dobre sa jej darí v repnej, taktiež zemiakovej výrobnej oblasti. „LG Absalon je nadpriemerne úrodná pšenica s potravinárskou kvalitou „A“, má zabudovaný gén Pch1 s rezistenciou proti pravému steblolamu, čo ju radí medzi moderné a veľmi zdravé odrody pšenice ozimnej,“ uviedol k jej prednostiam P. Procházka. V odrodovom pokuse v roku 2020 v Kroměříži sa stala najúrodnejšou registrovanou skorou odrodou s kvalitatívnymi parametrami „A“ vďaka výbornému zdravotnému stavu, veľmi dobrej odolnosti proti poliehaniu a minimálnemu poklesu úrody aj v extenzívne nastavených podmienkach pestovania. Priemer úrod 112 odrôd v pokuse prekonala minimálne o 10 percent, v extenzívnom variante až o 24 percent.  Okrem odolnosti proti chorobám koreňov sa vyznačuje nadštandardnou odolnosťou proti múčnatke trávovej, taktiež proti hrdziam plevovej a pšenicovej. Z pohľadu agronomických vlastností disponuje dobrou zimuvzdornosťou, potvrdenou v mrazových testoch ÚKZÚZ-u a na Ukrajine, veľmi dobrým odnožovaním, strednou HTZ na úrovni 43 gramov. Podľa výsledkov štátnych odrodových skúšok (ÚKZÚZ, ÚKSÚP) dosahuje v objemovej hmotnosti a čísle poklesu elitnú kvalitu. Výbornú pekársku kvalitu dosiahla aj v testovaní spoločnosťou GoodMills Česko, s.r.o., mlyn Kyjov. Vďaka veľmi dobrému zdravotnému stavu, hlavne génu Pch1 umožňuje sejbu po obilnine a kukurici.

V poradí druhá novinka Crossway bola aktuálne zaregistrovaná v Českej republike a na Slovensku. „V štátnych odrodových skúškach dosiahla kvalitu A a nadpriemerne vysoké úrody,“ uviedol S. Doležal pričom zdôraznil, že v zemiakarskej a repnej výrobnej oblasti bola najúrodnejšia odroda s kvalitou A z celého skúšaného sortimentu. Prednosťou odrody je odolnosť proti plodomorovi plevovému, čo je preferovaná vlastnosť hlavne v Nemecku a Anglicku, taktiež v Českej republike. Celkovo má dobrý zdravotný stav, najmä v odolnosti proti hrdzi plevovej. V štátnych odrodových skúškach ÚKSÚP-u (2018 - 2020) dosiahla v repnej výrobnej oblasti až 114 percent na priemer úrod kontrolných odrôd, podobne v zemiakarskej výrobnej oblasti na úrovni 111 percent.

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down