31.05.2021 | 01:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

LG odrody repky pre sezónu 2021

Výsledkom dlhoročnej šľachtiteľskej práce spoločnosti Limagrain sú moderné hybridy repky dosahujúce nadpriemerne vysoké úrody, ktoré v kombinácii s geneticky podmienenou odolnosťou proti pukaniu šešúľ a chorobám ako je vírus žltačky okrúhlice (TuYV), fómová hniloba či pre celkovo dobré hospodárske vlastnosti patria v súčasnosti medzi najúspešnejšie materiáli na trhu.

Ako zdôraznil Ing. Ondrej Takač, obchodný riaditeľ spoločnosti Limagrain pre Slovenskú republiku a Česko, počas odborného webináru, pre pestovateľov je k dispozícii užšie ale kompaktné portfólio repiek. Ťažiskovými sú LG Ambassador a LG Architect, stálica medzi líniovými odrodami na slovenskom a európskom trhu - Arabella, po minuloročnej sezóne druhá najpredávanejšia líniová odroda na slovenskom trhu. Pre pestovateľov, ktorí na svojich poliach zaznamenali výskyt nádorovitosti kapustovitých je určený LG Anarion. Navyše, portfólio repiek v tomto roku obohatili dve perspektívne novinky – LG Arnold a LG Auckland.

Najpestovanejšie na trhu

Ing. Jiří Matuš, produktový manažér spoločnosti Limagrain, v úvode zhodnotil situáciu s repkou na trhu: „Podľa Štatistického úradu SR sa v roku 2021 repka pestuje na 135 000 hektároch. Podiel repky na osevných plochách na Slovensku postupne narastá a aktuálne je na úrovni 11 percent, pričom za posledných päť rokov kolíše v rozpätí 9 až 11 percent. Stabilitu pestovania repky podporuje povinné primiešavanie biopalív do nafty, ktoré bude platiť minimálne do roku 2027.“ Ako ďalej uviedol, až 87 percent pestovateľských plôch repky je osiatych hybridmi, jedno percento pripadá na polotrpaslíčie hybridy a 12 percent na líniové odrody (zdroj: Kleffman). „Čo sa týka podielu distribútorov na osevných plochách repky v SR, až 27 percent pripadá na spoločnosť Limagrain, vďaka čomu sa tri roky po sebe zaradila na prvé miesto,“ uviedol J. Matuš k líderskej pozícii repiek LG na trhu.

Ponuka repiek pre rok 2021

Podľa J. Matuša v minulom roku uvedený LG Ambassador má všetky predpoklady presadiť sa popri ťažiskovom hybride LG Architect: „Za päť rokov testovania v 721 pokusoch naprieč Európu preukázal nadpriemerný úrodový potenciál, dosiahol o 0,3 tony vyššiu úrodu ako je priemer úrod pokusov.“ Poukázal na dosahované - veľmi vyrovnané úrody v rôznorodých lokalitách pestovania. V roku 2019 úspešne prešiel registráciou slovenským ÚKSÚP-om so 111 percentami na priemer úrod kontrolných odrôd. Výborné výsledky dosiahol v registračných skúškach a pokusoch vo Veľkej Británii a Francúzsku.

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down