16.05.2023 | 12:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

LG pšenice pre sezónu 2023

Odborný seminár spoločnosti Limagrain, ktorý sa uskutočnil 26. apríla 2023 v historickom kaštieli v Mojmírovciach, bol tradične zameraný na predstavenie portfólia odrôd pšenice, jačmeňa, ale aj repky. Popri novinkách boli zároveň vyzdvihnuté najpestovanejšie odrody spoločnosti vrátane výsledkov z poloprevádzkových pokusov a praxe.

Hostí podujatia privítal Ing. Zdeněk Šonský, manažér pre obilniny spoločnosti Limagrain Česká republika, s.r.o. 

75 rokov šľachtenia v Hrubčiciach

S históriou šľachtenia v Hrubčiciach, ktorá sa začala písať v roku 1948, oboznámil Ing. Tomáš Nováček, vedúci šľachtenia pšenice ozimnej zo Šľachtiteľskej stanice Limagrain Hrubčice. Jej začiatky boli späté s udržiavacím šľachtením a množením rôznych druhov poľných a záhradných plodín a kvetín. Šľachtenie obilnín začalo v Hrubčiciach presunutím zo stanice v Kraliciach na Hané v roku 1955.  V dlhej histórii šľachtiteľskej stanice sa vystriedal celý rad vynikajúcich šľachtiteľov, menovite Ing. Karel Domkář, ktorý sa počnúc rokom 1955 zaslúžil o rozvoj stanice, v ktorej pracoval až do roku 1982. Ďalej Ing. Miroslav Minstr, CSc., - spoluautor odrody Hana – najúspešnejšej potravinárskej pšenice koncom 80. a začiatkom 90. rokov minulého storočia. Posilou tímu šľachtiteľov bol Ing. František Minařík – autor väčšiny odrôd jačmeňa tzv. „Diamantovej rady“, ako napr. Ametyst, Favorit, či Spartan. Ďalšou významnou osobnosťou bol doc. Ing. Josef Bouma, CSc., jeden z najuznávanejších českých šľachtiteľov jačmeňa jarného a pšenice ozimnej. Začiatkom 90. rokov bolo šľachtenie zamerané na tvorbu intenzívnych odrôd pod vedením Ing. Zdeňka Vohnoutka, CSc., autora odrôd Ina, Nela, Etela a ďalších. Dlhoročným vedúcim šľachtiteľom jačmeňa bol tiež Ing. Petr Svačina, pod ktorého vedením boli vyšľachtené odrody Heran, Heris, Tolar, Bojos, Malz 550, Laudis 550 a ďalšie. V uplynulých rokoch bolo celkovo registrovaných 40 odrôd jačmeňa jarného a 23 odrôd pšenice ozimnej.

Z novodobej histórie možno považovať za významný míľnik rok 1993, kedy vznikla spoločnosť Plant Select Hrubčice. V roku 1999 sa stala súčasťou spoločnosti Cebeco Seeds Group.  Od jesene 2006 je členom francúzskej skupiny Limagrain. 

Odrody pšenice ozimnej pre rok 2023

Zo šľachtenia v Hrubčiciach vzišla v minulom roku LG Rozarka - veľmi skorá odroda pšenice ozimnej potravinárskej kvality A. V štátnych odrodových skúškach ÚKSÚP-u (2019 - 2021) dosiahla nad 100 percent (100,7 - 103,2 percenta) v porovnaní s priemerom úrod kontrolných odrôd. Okrem skorosti z jej predností T. Nováček vyzdvihol veľmi dobrú zimuvzdornosť, odolnosť proti poliehaniu a rezistenciu proti plodomorovi obilnému vďaka zabudovanému génu Sm1. Disponuje tiež veľmi dobrou odolnosťou proti múčnatke trávovej, hrdzi plevovej a fuzariózam klasov. Vhodná je aj do suchších a teplejších oblastí. 

Viac než úspešnou je odroda Dagmar - využívaná aj ako kontrolná odroda pre dosahovanie veľmi stabilných výsledkov ako v úrode tak v kvalite. Vyniká vysokou odolnosťou proti fuzariózam v klase, vďaka čomu má nízky obsah mykotoxínov. Podľa T. Nováčka je to jedna z mála odrôd pšenice, ktorá je vhodná a praxou preverená pre veľmi neskorú sejbu po kukurici na zrno. Plusom je odolnosť proti prerastaniu zrna, výborná odolnosť proti poliehaniu (je nižšia cca 95 cm) a výborná zimuvzdornosť, ktorú potvrdila na prelome rokov 2012/2013. 

Perspektívne novinky

Aktuálne zaregistrovaná LG Colette zo šľachtenia v Hrubčiciach, je druhou najskoršou odrodou pšenice v ponuke (o 4 dni skoršia ako Genius). V potravinárskej kvalite A je na úrovni kontrolnej odrody Dagmar, v porovnaní s ktorou dosiahla v registrácii aj vyššiu HTZ na úrovni 48 gramov. V štátnych odrodových skúškach ÚKSÚP-u (2020 - 2022) dosiahla 102 percent na priemer úrod kontrolných odrôd. Dobrý zdravotný stav potvrdila odolnosťou proti fuzáriám (8,2); hrdzi plevovej (8,5), hrdzi pšeničnej (7,2) a múčnatke trávovej (7,6). 

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down