21.08.2018 | 11:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

LG repky do každých podmienok

S ponukou osvedčených, ale predovšetkým nových odrôd repky ozimnej sa na 7. ročníku Celoslovenských dňoch poľa v Dvoroch nad Žitavou predstavila spoločnosť Limagrain Slovensko. Výsledkom dlhoročnej šľachtiteľskej práce spoločnosti sú moderné hybridy s radom genetických výhod, ako napr. odolnosť proti pukaniu šešúľ, odolnosť proti chorobám, či celkovo dobré hospodárske vlastnosti.

CDP 2018

„Celoslovenské dni poľa v prvom rade hodnotíme ako odborné podujatie v rámci ktorého tu každoročne predstavujeme naše nosné odrody repky vrátane perspektívnych noviniek, pričom sa stretávame s našimi obchodnými partnermi a pestovateľmi. Oceňujeme, že toto podujatie neustále napreduje, čo do návštevnosti, ale aj účasti firiem,“ uviedol Ing. Ondrej Takáč, country manažér spoločnosti Limagrain. Zdôraznil, že spoločnosť Limagrain v posledných rokoch dosiahla vysokú úroveň hybridov repky, vďaka inovatívnym prístupom v šľachtiteľskom procese.

Do každých podmienok

Repky spoločnosti Limagrain predstavila jej zástupkyňa Barbora Hozlárová: „V tomto roku tu na celoslovenskom stretnutí poľnohospodárov predstavujeme z nášho šľachtenia tri osvedčené odrody repky: nosnú Arsenal, ktorá je druhým rokom po sebe najpestovanejšia repka na Slovensku, Conrad CL s určením pre clearfield technológiu a Astronom a dve odrody z  najnovšieho šľachtenia: úrodnú Alicante a v minulom roku uvedenú LG Architect.“

Osvedčený Arsenal je z pohľadu rastu na jeseň skôr bujnejšia repka, vhodná aj pre neskoré termíny výsevu. Na jar pomerne rýchlo štartuje do vegetácie, skoro kvitne a v zbere sa zaraďuje medzi skoré, resp. stredne skoré hybridy. Kombinácia nadpriemernej úrody a genetický podmienenej nepukavosti šešúľ, zvlášť pri nestabilnom počasí v závere vegetácie je z pohľadu výšky úrody pre pestovateľov veľmi zaujímavá. Do stresových podmienok B. Hozlárová odporučila hybrid Astronom, pretože dobre znáša sucho a horšie pôdy, čo preukázal pre repku v nepriaznivom roku 2015, taktiež v tomto roku. Je to pestovateľsky preverený, stredne skorý hybrid so zakomponovanou odolnosťou proti pukaniu šešúľ a fóme.

Pokrok v šľachtení

Hybrid Alicante je podľa zástupkyne spoločnosti jeden z mála hybridov, ktorý dosahuje vysokú úrodu, stabilitu a má v sebe geneticky zakomponovanú odolnosť proti pukaniu šešúľ a fóme.

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down