15.06.2020 | 12:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

LG repky pestovateľov opäť presvedčili

S ponukou osvedčených, ale predovšetkým nových odrôd repky ozimnej uvedených na trh v posledných dvoch rokoch sa na 9. ročníku Celoslovenských dní poľa v Dvoroch nad Žitavou predstavila spoločnosť Limagrain Slovensko. Výsledkom dlhoročnej šľachtiteľskej práce štvrtej najväčšej osivárskej spoločnosti na svete, sú moderné hybridy repky dosahujúce nadpriemerne vysoké úrody, ktoré v kombinácii s geneticky podmienenou odolnosťou proti pukaniu šešúľ a chorobám ako je vírus žltačky okrúhlice (TuYV), fómová hniloba, či pre celkovo dobré hospodárske vlastnosti patria v súčasnosti medzi najúspešnejšie materiáli na trhu.

CDP 2020 špeciál

Zástupca spoločnosti Limagrain Ing. Jiří Matuš v úvode prehliadky pokusu upozornil na vysokú úroveň hybridov repky, ktoré sú výsledkom inovatívnych prístupov v šľachtiteľskom procese: „V prvom rade ide o poskytovanie vysokých úrod. Taktiež disponujú vyššou odolnosťou proti pukaniu šešúľ s ktorou sme pred desiatimi rokmi prišli ako prvý, pričom dnes je súčasťou aj v prípade niektorých konkurenčných hybridov. Ako prví sme prišli s hybridom Arsenal, ktorý disponuje nielen nepukavosťou šešúľ, ale aj génom Rlm7 s odolnosťou proti fóme. Aktuálne náš špičkový hybrid LG Architect disponuje génom odolnosti proti vírusovej žltačke okrúhlice, ktorým sme taktiež predbehli konkurenciu.“

Ako ďalej J. Matuš prezradil, v súčasnosti sa v šľachtení repky zameriavajú na zvýšenie odolnosti proti sklerotíniovej hnilobe a verticíliovému vädnutiu rastlín, ktoré v posledných rokoch čoraz viac trápi pestovateľov repky.

„V prípade verticíliového vädnutia sa môžeme spoľahnúť iba na výber hybridu,“ uviedol J. Matuš a z portfólia spoločnosti odporučil práve LG Architect, ktorý disponuje zvýšenou odolnosťou proti tejto hospodársky závažnej chorobe, potvrdenou mnohoročným testovaním, pričom v ponuke na slovenskom trhu je len veľmi málo hybridov, ktoré majú podobnú odolnosť proti uvedenej chorobe.

Striedma ale cielená

Podľa zástupcu spoločnosti je aktuálne nastavená ponuka repiek striedma, ale cielená, aby si pestovatelia mohli čo najlepšie vybrať. Pozostáva z piatich osvedčených hybridov repky plus v rámci odrodového pokusu v Dvoroch nad Žitavou predstavili aj jednu novinku, ktorá bude až po úspešnom otestovaní zaradená do portfólia spoločnosti.

Ťažisko ponuky tvoria hybridy Arsenal, top jednotka na trhu LG Architect a v minulom roku uvedený LG Ambassador, ktoré dopĺňa hybrid Alicante a vo finále aj Conrad CL s odolnosťou proti účinnej látke imazamox, určený najmä na tie polia, kde je potrebné vyriešiť problémy s výmrvom a ťažšie ničiteľnými burinami.

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down