23.07.2019 | 10:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

LG repky s viacerými prvenstvami

S ponukou osvedčených, ale predovšetkým nových odrôd repky ozimnej sa na 8. ročníku Celoslovenských dní poľa v Dvoroch nad Žitavou predstavila spoločnosť Limagrain Slovensko. Sú výsledkom dlhoročnej šľachtiteľskej práce spoločnosti, disponujú radom genetických výhod, ako napr. odolnosť proti pukaniu šešúľ, odolnosť proti chorobám, odolnosť proti vírusu žltačke okrúhlice (TuYV), či celkovo dobrými hospodárskymi vlastnosťami a hlavne dosahovaním výborných úrod.

„Aj v tomto roku sme pre návštevníkov podujatia pripravili ukážku repiek zostavenú z odrôd preverených pestovateľskou praxou a doplnili sme ich o absolútne nový hybrid LG Ambassador,“ uviedol k portfóliu Ing. Ivan Varečka, zástupca spoločnosti Limagrain.

Zdôraznil, že spoločnosť Limagrain v posledných rokoch dosiahla vysokú úroveň hybridov repky, vďaka inovatívnym prístupom v šľachtiteľskom procese: „Ich výsledkom je vyššia odolnosť proti pukaniu šešúľ s ktorou sme pred desiatimi rokmi prišli ako prvý, pričom dnes je samozrejmosťou aj v prípade konkurenčných hybridov. Taktiež ako prví sme prišli s hybridom Arsenal, ktorý disponuje nielen nepukavosťou šešúľ, ale aj génom Rlm7 s odolnosťou proti fóme. Hybrid LG Architect disponuje génom odolnosti proti vírusovej žltačke okrúhlice, ktorým sme taktiež predbehli konkurenciu. Aj naďalej je prioritou výška úrody.“

Ponuka spoločnosti pre rok 2019 pozostáva zo šestice hybridov - LG Architect, Alicante, Arsenal, novinka roku 2019 - LG Ambassador, Alasco a Conrad CL, ktoré dopĺňa líniová odroda Arabella.

Minuloročná novinka LG Architect je  podľa I. Varečku výnimočný hybrid z najnovšej generácie šľachtenia spoločnosti. Registráciou prešiel vo Veľkej Británii, Francúzsku, Nemecku, taktiež v Rakúsku, Maďarsku, Poľsku a v Českej republike s nadpriemernými výsledkami v registračných pokusoch, v ktorých sa väčšinou umiestnil na prvom mieste. Rovnaké výsledky dosiahol aj na Slovensku, pričom registráciu úspešne ukončil v roku 2018 so 106,4 percentami na priemer úrod kontrolných hybridov „K dispozícii máme repku, ktorá sa výborne hodí do rôznych podmienok strednej Európy,“ uviedol I. Varečka, podľa ktorého rozhoduje stabilita úrod, čo preukázal v skúškach českého ÚKZÚZ-u (2016 - 2018), v ktorých na 24 lokalitách dosiahol priemernú úrodu 117 percent na priemer úrod kontrolných hybridov. Podľa I. Varečku je LG Architect aktuálne najpestovanejšou repkou v EÚ.  Benefitom navyše je nepukavosť šešúľ a odolnosť proti vírusovej žltačke okruhlice, čo je podľa zástupcu spoločnosti jedinečná kombinácia vlastností. Ide o robustný typ hybridu, ktorý sa veľmi dobre vetví, je vhodný aj pre neskoré termíny sejby. Zo sortimentu disponuje najvyššou odolnosťou proti vymrznutiu, čo preukázal v pokusoch v Poľsku a severnom Nemecku (2016). Taktiež sa presadil v celonárodných postregistračných pokusoch v nemeckom Bundessortenamt, v ktorých obsadil prvé miesto so 111 percentami.

Absolútnou novinkou v ponuke spoločnosti je LG Ambassador, ktorý ako jediný v úrodách prekonal LG Architect. Disponuje kombináciou vlastností ako je geneticky podmienená odolnosť proti fóme, vírusovej žltačke okruhlice a pukaniu šešúľ. Očakávania potvrdil v maďarskom registračnom konaní, v ktorom v roku 2018 dosiahol 110,2 percenta na priemer úrod kontrolných hybridov a stal sa tak najvýkonnejšou repkou v skúšanom sortimente. Podobné výsledky dosiahol aj v registračných skúškach v Poľsku.

V segmente herbicídne tolerantných repiek ponúkame Conrad CL s odolnosťou proti účinnej látke imazamox.

Zástupca spoločnosti odporučil vyskúšať nové odrody repky, pretože popri vysokých a stabilných úrodách, disponujú vyššou odolnosťou proti chorobám, majú lepšie agronomické vlastnosti a posúvajú tak úroveň pestovania v čoraz zložitejších podmienkach výroby.

 

VIERA UVÍROVÁ

FOTO – AUTORKA

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down