08.02.2013 | 06:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Lídri EÚ sa dohodli na rozpočte

Rokovanie lídrov Európskej únie, ktoré sa skončilo takmer po 24 hodinách v piatok popoludní, bolo ťažké, ale veľmi úspešné pre Slovensko. Po schválení dohody ohľadom rozpočtu EÚ na roky 2014 až 2020 to uviedol premiér Robert Fico.

Výdavkový strop na uvedené obdobie predstavuje približne 960 miliárd eur, čo je jedno percento hrubého národného produktu EÚ. Slovensko je jednou z mála krajín, ktorej sa finančná obálka oproti aktuálnemu sedemročnému obdobiu navŕši.
„Slovensko do rozpočtu EÚ v rokoch 2014 až 2020 odvedie približne sedem miliárd eur, ale v tom istom období naše príjmy presiahnu 20 miliárd eur v bežných cenách. Pozitívna bilancia pre Slovensko je 13 miliárd eur. Je to obrovský rozdiel a ukazuje, že stálo za to sa postaviť za tieto čísla a zabojovať o ne," podčiarkol R. Fico.
Jednou z priorít bolo udržanie financií pre politiku súdržnosti, čo predstavuje najväčší zdroj príjmov Slovenska z rozpočtu EÚ. Slovensko dostane v nadchádzajúcom sedemročnom období 13,1 miliardy eur vyjadrené v cenách z roku 2011. V aktuálnom období to je 11,896 miliárd eur. Každoročne to bude predstavovať 344 eur na každého obyvateľa SR.
Slovensku sa tiež podarilo cez pozmeňujúci návrh presadiť v oblasti poľnohospodárskej politiky zvýšenie presunu prostriedkov z rozvoja vidieka na priame platby. Kým pôvodný návrh predpokladal výšku na úrovni 15 percent, po dvojdňovom summite sa tento objem zvýšil na 25 percent, a to pre tie krajiny, ktorých priame platby sú pod 90 percentami priemeru EÚ.
„Ak využijeme túto flexibilitu, za ktorú sme zabojovali, a v čom nás podporili ďalšie členské štáty, tak vďaka tomuto riešeniu sa priemerná úroveň priamych platieb v SR zdvihne z 210 eur na 246 eur na hektár v bežných cenách," vysvetlil R. Fico s tým, že takto sme sa dostali na úroveň našich susedov, pričom slovenskí poľnohospodári už nebudú mať pocit, že sú v porovnaní s inými diskriminovaní.
Do poslednej chvíle nebolo jasné, či sa bude aj v ďalšom období pri realizovaných projektoch preplácať DPH z eurofondov. Návrh z novembrového summitu to predpokladal iba pre Európsky sociálny fond. „Môžem potvrdiť, že DPH bude plne preplácaná z eurofondov, čo je veľká pomoc pre mestá, obce, ale aj pre ďalších," poznamenal premiér.
Zachováva sa tiež súčasný pomer spolufinancovania, čo znamená, že na projekty pôjde 85 percent z európskych zdrojov, hoci Európska komisia pôvodne navrhovala 75 percent, a zvyšok z národných rozpočtov.
Rovnako sa tak na summite lídrov EÚ potvrdilo navýšenie sumy na odstavenie dvoch blokov jadrovej elektrárne v Jaslovských Bohuniciach. Slovensko dostane avizovaných 200 miliónov eur.
Podľa R. Fica sa naplnili ambície, s ktorými Slovensko išlo do rokovania o viacročnom finančnom rámci EÚ. Vníma ho ako dôležitý investičný nástroj, ktorý môže pomôcť pri riešení zložitej ekonomickej situácii na Slovensku. „V čase konsolidácie národných rozpočtov je to jeden z mála nástrojov, ktoré majú členské štáty k dispozícii na stimulovanie hospodárskeho rastu a zamestnanosti,“ zdôraznil.(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down