21.07.2011 | 01:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Likvidujú geneticky modifikovanú kukuricu

Osem fariem v Šomodskej župe musí zlikvidovať geneticky modifikovanú kukuricu, ktorej pestovanie je v Maďarsku je zakázané. Zlikvidovať budú musieť aj plodiny vo vzdialenosti do 400 metrov od kukuričného poľa, informovala o tom maďarská tlačová agentúra MTI.

Modifikovaná kukurica je v uvedenej župe zasiata na ploche najmenej 200 hektárov. Úrad riadenia poľnohospodárstva (MgSzH) objavil kontamináciu v osive jedného druhu hybridnej kukurice, ktorým maďarskí roľníci osiali približne 2500 hektárov. Podľa odhadov rozloha s kontaminovanou plodinou môže byť však až dvojnásobná. Už predtým nariadili úrady likvidáciu kukurice tiež u ôsmich pestovateľov.
Experti v súčasnosti zisťujú presnú mieru škôd spôsobených kontamináciou osiva. Poľnohospodári podľa vyjadrenia rezortu rozvoja vidieka budú odškodnení.
Maďarsko spolu s ďalšími piatimi členskými krajinami Európskej únie odmieta pestovanie geneticky modifikovanej kukurice na svojom území, pričom sa odvoláva na to, že vplyv geneticky modifikovaných rastlín na životné prostredie a na ľudské zdravie doposiaľ nie je dostatočne otestovaný.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down