06.09.2011 | 02:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Logika

Prosím vás, aká je v tom logika? Kde zostal zdravý rozum? Týmito slovami reagoval na našu otázku ohľadom možného zavedenia tzv. stropovania predseda jedného veľkého družstva.

A má pravdu. Myšlienke cappingu - európskou „hantírkou“ povedané - chýba akékoľvek rácio. Ide len o ďalší pokus časti „starej“ EÚ, ako aj v ďalšom období zachovať „dvojrýchlostnú“ agrárnu politiku a zlikvidovať pre nich nebezpečnú veľkovýrobu v nových členských štátoch.
V konečnom dôsledku však na stropovanie nedoplatia len naše či české podniky, ale celá únia. Uzatváraním sa do seba a zachovávaním ekonomických prežitkov EÚ spôsobí akurát to, že zo svetového trhu ju definitívne vytlačia krajiny, kde hrá prím práve veľkovýroba. Práve vďaka nej môžu totiž zvyšovať svoju konkurenčnú schopnosť a aj výrobu potravín. Ako totiž vyplýva z analýz FAO, do roku 2050 má stúpnuť počet obyvateľov Zeme o dve miliardy a spotreba potravín sa má zvýšiť o 70 percent.
Spojené štáty sa na to pripravujú už dnes - do roku 2030 chcú zvýšiť výnosy kukurice z doterajších 8 na 18 ton, a sóje z 1,8 na 5 ton. A je isté, že na 15-hektárových farmách to nedokážu...
ROMAN LETTRICH

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down