10.10.2013 | 01:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Ľudia zamestnaní na dobu určitú by mali byť zvýhodnení

Proti neštandardným a rizikovým formám zamestnania bojujú pracovníci v priemysle na celom svete. Na nedostatky upozorňujú a spoločne vyjadrujú svoje jasné nie týmto formám zamestnanosti, informoval TASR predseda Odborového zväzu KOVO Emil Machyna.

"S kolegami z Maďarska a Rakúska poukazujeme na konkrétne zamestnávateľské praktiky, ktoré sa dejú u nás, ale i v zahraničí," uviedol Machyna s tým, že naposledy sa tak stalo v pondelok (7.10.) v Štúrove. Chcú dosiahnuť, aby sa zmenila legislatíva. Poukázal na nedostatky pri zamestnávaní pracovníkov na skrátené úväzky. "Nevyplácajú im náhradné mzdy, nedostávajú stravné lístky, a potom sa dôchodky vypočítavajú z minimálnych súm. Ak pracovníci majú uzavreté zmluvy na dobu určitú, zamestnávatelia ich často zneužívajú. Našou snahou je zrovnoprávniť pracovné pomery, dokonca zvýhodniť pracovníkov, ktorí nemajú trvalé zamestnanie," konštatoval Machyna.
Ak je niekto flexibilný, mal by podľa neho dostať viac peňazí ako pracujúci, ktorý má zmluvu na dobu určitú, a preto má aj istotu. "V prípade agentúr chceme dosiahnuť, aby sa ukotvilo v zákone, že za zamestnanca nie je zodpovedný len dodávateľ, ale aj jeho prijímateľ. Žiadame prísnejšiu kontrolu zo strany úradu práce," pokračoval.
Pripomenul, že na Slovensku pracuje prostredníctvom agentúr viac ako 30-tisíc ľudí. Na dobu určitú má zase uzavretý pracovný pomer takmer 250-tisíc zamestnancov. Podľa E. Machynu veľa ľudí pracuje až 60 hodín týždenne a za 12-hodinovú prácu dostanú mzdu, ktorá by im prislúchala už za 8 hodín. "Preto na Slovensku rastie produktivita práce a mzdy sú nižšie ako v okolitých štátoch. Ľudia musia mať väčšiu istotu, väčšiu sociálnu spokojnosť a lepšiu kvalitu života," dodal predseda OZ KOVO. (tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down