17.10.2013 | 06:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

M. Lacko-Bartošová: Slovenská diplomacia ušetrila farmárom 8,5 milióna eur

Slovensko malo podľa pôvodného návrhu Európskej komisie (EK) doplatiť sumou 17,48 milióna eur v rámci takzvanej franšízy, alebo finančnej disciplíny pri priamych platbách pre poľnohospodárov. Štátna tajomníčka Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR Magdaléna Lacko-Bartošová dnes v Luxemburgu uviedla, že vec sa zmenila v prospech slovenských farmárov, ktorí oproti pôvodnej sume ušetria 8,5 milióna eur.

BRUSEL. M. Lacko-Bartošová, ktorá sa dnes zúčastnila na zasadnutí Rady EÚ pre poľnohospodárstvo v Luxemburgu, v rozhovore pre TASR pripomenula, že vďaka nedávnym bruselským rokovaniam na úrovni EK došlo k zmenám voči stavu vecí, aký platil ešte v júni tohto roku.

Komisia navrhovala, že ak európsky záručný poľnohospodársky fond nebude mať dosť prostriedkov na prvý pilier, čiže priame platby pre farmárov a spoločnú organizáciu trhu, finančný rozdiel pre stanovený finančný rámec na rok 2013 sa uplatní cez franšízu. V prípade farmárov, ktorí dostanú priame platby nad 5000 eur, by podľa prvého návrhu každý farmár mal franšízu skrátenú o 4,98 %.

"Pre slovenských farmárov to znamenalo, že v kalendárnom roku 2013, čo je finančný rok 2014, dostanú o 17,4 milióna eur menej," uviedla M. Lacko-Bartošová. Podľa nej však Slovensko na Rade ministrov presadzovalo, aby sa franšíza znížila na úroveň 2000 eur, čím by sa finančná disciplína ináč rozdelila medzi členské štáty EÚ a krátenie by bolo na úrovni 4 %. Pre Slovákov tento variant znamenal doplatiť 14,6 milióna eur, čiže mierna úspora voči prvému návrhu.

Situácia sa podľa M. Lacko-Bartošovej zmenila tým, že Európsky parlament sa s Radou v otázke finančnej disciplíny nedohodol a zostalo na pleciach Európskej komisie, aby rozhodla v tejto veci. Tu, podľa slov štátnej tajomníčky, nastal vhodný čas na diplomaciu. Slovensko spolu s Českou republikou, Dánskom, Luxemburskom a Nemeckom v oficiálnom liste vyzvali, aby presadila franšízu na úrovni 2000 eur. Signatárske krajiny v tom videli logiku aj preto, že komisia franšízu v tejto výške navrhuje aj na rozpočtové obdobie 2014-2020.

Obrat z finančného hľadiska nastal po tom, ako EK zistila, že nemusí na finančnú disciplínu pri priamych platbách doplácať 1,47 miliardy eur, ale iba 902,9 milióna eur. To znamená, že bude stačiť šetrenie na úrovni 2,45 %.

"Nový návrh Európskej komisie je taký, aby bola franšíza aj na rok 2013 na úrovni 2000 eur s tým, že by došlo k celkovému kráteniu na úrovni 2,45 %. Pre Slovensko by to znamenalo ušetrenie okolo 8,5 milióna eur v porovnaní s pôvodným návrhom," uviedla štátna tajomníčka.

Dodala, že podľa tohto prepočtu celkový balík pre priame platby farmárom na Slovensku ušetrí asi polovicu, keď sa pôvodne rátalo s prepadom 17,4 milióna eur.

M. Lacko-Bartošová v tejto súvislosti ocenila slovenskú diplomaciu, ktorá dokázala na úrovni Európskej komisie presadzovať spoločnú deklaráciu viacerých štátov a v jej rámci záujmy Slovenska.

Podľa jej slov bude Rada ministrov schvaľovať tieto finančné úpravy pre priame platby na novembrovom zasadnutí v Bruseli, pričom sa už neočakávajú ďalšie zmeny. Rozhodnutie následne nadobudne platnosť po uverejnení v Úradnom vestníku EÚ.

(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down