Zlepšenie obrazu poľnohospodárstva v očiach verejnosti, propagácia slovenských potravín a pozdvihnutie sociálneho statusu chlebového odvetvia - to sú niektoré z úloh, ktoré vyplynuli z rokovania XXIX. Valného zhromaždenia Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK).
NITRA. Okrem toho sa SPPK chce podieľať aj na rozpracovaní Programového vyhlásenia súčasnej vlády na roky 2016 - 2020.
"Vonkoncom nás nečaká ľahké obdobie," uviedol vo svojom vystúpení pred delegátmi a hosťami valného zhromaždenia Milan Semančík, predseda SPPK. "Aj preto SPPK musí zvyšovať svoj vplyv, zlepšovať svoje renomé a musí byť jednotná", zdôraznil predseda SPPK.
V ďalšej časti vystúpenia vrátil do hry myšlienku o povinnej registrácii všetkých subjektov, ktoré podnikajú v poľnohospodárstve a v potravinárstve. Podľa M. Semančíka je takáto registrácia potrebná.
Na rokovaní valného zhromaždenia sa zúčastnilo aj viacero hostí. Štátny tajomník Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MP RV) SR Jozef Kamenický vo vystúpení pripomenul, že vláda v programovom vyhlásení stanovila, akými cestami sa majú uberať poľnohospodárstvo a potravinárstvo v nasledujúcom štvorročnom období. Podľa neho sa "majú podporovať také projekty, ktoré budú robiť dobré meno slovenským potravinám".
Štátny tajomník hovoril aj o tom, že v novom období sa počíta s uverejňovaním projektov, vrátane ich bodového hodnotenia, a chovateľom ošípaných na zmiernenie napätej situácie v tomto odvetví prisľúbil čo najskoršie vyplatenie finančných príspevkov, určených na welfare - dobré životné podmienky zvierat.
(Viac sa dočítate v týždenníku Roľnícke noviny)