02.04.2013 | 07:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Maďarsko sprísni od januára 2014 nadobúdanie pôdy cudzincami

Hlavným cieľom maďarskej vlády je podporiť malé a stredné podnikanie na pôde v Maďarsku. S týmto zámerom vlády súvisí aj zákon o pôde, ktorý sa dostal na jeseň 2012 na prerokovanie do maďarského parlamentu. Zákon má okrem iného sprísniť možnosti nadobúdania pôdy cudzincami, respektíve subjektmi, ktoré na nej nehospodária. Uviedol to pre TASR prezident Maďarskej poľnohospodárskej komory Balázs Győrffy.

 "Momentálne je táto právna norma v parlamente, rokuje sa o nej. V apríli 2013 sa predpokladá znovuotvorenie tohto bodu rokovania. Doteraz k zákonu prišlo už približne 200 pozmeňovacích návrhov," priblížil Győrffy s presvedčením, že on sám ako poslanec vládnej strany Fidesz si je istý, že zákon v predloženej alebo mierne upravenej podobe bude v parlamente schválený dokonca ústavnou väčšinou. Zákon o pôde by podľa jeho slov mal platiť od januára 2014.
      Zároveň pripomenul, že Maďarsko malo moratórium na nákup pôdy cudzincami od vstupu do EÚ do roku 2011, podobne ako Slovensko. "Požiadali sme však o predĺženie moratória o ďalšie 3 roky, teda v súčasnosti platí moratórium do 1. mája 2014, kedy končí," podčiarkol.
      Podľa jeho ďalších slov navrhovaný zákon myslí predovšetkým na to, aby vylúčil špekulatívne obchody s pôdou. "Zákon silne akcentuje skutočnosť, že pôdu bude môcť nakupovať len ten, kto na nej hospodári. Darmo sa dvaja ľudia dohodnú. Štát v tomto ohľade urobí obmedzenia, že nebude možné nadobudnúť pôdu, ak jej nadobúdateľ nebude vyslovene poľnohospodárom. Právnik, remeselník teda nebude môcť kupovať pôdu, lebo ju zrejme nebude kupovať s cieľom hospodáriť na nej, ale zo špekulatívnych dôvodov," zdôraznil.
      Limity v zákone o pôde sú podľa Győrffyho rozdelené do 4 skupín. "Plochy pôdy do 50 hektárov (ha) budú môcť nadobúdať tzv. staroroľníci, teda osoby, ktorých každá generácia v rodine bola roľníkom. Do 300 ha budú môcť nadobúdať pôdu jednotliví agrohospodári, do 500 ha rodinné hospodárstva a maximálne do 1200 ha podnikateľské subjekty – právnické osoby," spresnil Győrffy s tým, že v oprávnených dôvodoch bude možné sa od uvedených limitov odchýliť, a to napríklad v prípade držania zvierat alebo výroby osív, ak to bude odôvodnené povahou ich výroby.
      Győrffy zároveň upozornil, že schvaľovaný maďarský zákon o pôde predpokladá aj vytvorenie akýchsi výborov, ktoré budú na úrovni obce, či okresu posudzovať predaj akejkoľvek poľnohospodárskej pôdy. "Na prevod vlastníctva pôdy tak bude potrebné kladné stanovisko aj takéhoto výboru, v ktorom bude mať paritné zastúpenie Maďarská poľnohospodárska komora. Výbor bude mať právo veta, čiže bude môcť odmietnuť uzatvorenie akejkoľvek zmluvy o prevode vlastníctva pôdy medzi nezávislými osobami," dodal prezident Maďarskej poľnohospodárskej komory.

(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down