11.04.2024 | 07:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Maďarsko sprísňuje kontrolu ukrajinských dovozov

        Budapešť 11. apríla (TASR) - Maďarská vláda schválila akčný plán na riešenie situácie, ktorá vznikla v európskom poľnohospodárskom sektore. Okrem iného sa zavedie komplexná oznamovacia povinnosť na všetky výrobky, ktorých dovoz z Ukrajiny je zakázaný, bez ohľadu na to, z ktorej krajiny pochádzajú. Oznámil to vo štvrtok minister poľnohospodárstva István Nagy. TASR o tom informuje na základe správy agentúry MTI.


        Vláda podľa ministra prijme potrebné opatrenia, aby sa zabezpečilo, že dotácie na pôdu a hospodárske zvieratá budú vyplatené zo štátneho rozpočtu do konca mája tohto roka. Počíta sa aj s navýšením programu zvýhodnených úverov pre malých a stredne veľkých farmárov o ďalších 45 miliárd maďarských forintov (115,6 milióna eur).
        Zásah vlády je podľa ministra potrebný v dôsledku vážneho prebytku ponuky a výrazného poklesu cien na trhu. Dôvodom je rozhodnutie Európskej únie z roku 2022, na základe ktorého môže Ukrajina vyvážať poľnohospodárske výrobky do EÚ bez cla a obmedzení, povedal Nagy.
        "Ukrajinské výrobky sa dostali na trhy krajín EÚ vo veľkom objeme, čím sa výrazne obmedzili možnosti predaja jednotlivých členských štátov," uviedol minister. "Zdá sa byť zrejmé, že Brusel a Európska komisia sklamali európskych poľnohospodárov a namiesto toho podporujú ukrajinských oligarchov," uzavrel Varga.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down