09.12.2013 | 04:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Maďarsko zachováva nulovú toleranciu voči geneticky modifikovaným organizmom

Maďarsko aj naďalej zakazuje pestovanie geneticky modifikovaných rastlín, preto popri prísnej kontrole potravín považuje za dôležité aj preverovanie osiva, vyhlásil v Budapešti štátny tajomník ministerstva pre rozvoj vidieka Gyula Budai.

BUDAPEŠŤ. Rezort uskutočnil v uplynulom čase na viacerých miestach podujatia, ktorých cieľom bolo informovať, prečo je dôležité, aby bol štát bez geneticky modifikovaných organizmov (GMO).
V závere série podujatí v nedeľu (8.12.) Gy. Budai podľa agentúry MTI povedal, že základom maďarskej GMO stratégie je zákaz zaradenia modifikovaných rastlín do pestovania v krajine. Do stratégie tiež patrí zavedenie možnosti, aby Maďarsko rozhodlo inak v prípade, že Európska únia povolí pestovanie niektorej z geneticky modifikovaných rastlín.
Podľa štátneho tajomníka je Maďarsko jedinou krajinou v Európe, ktorá má zákaz používania GMO zakotvený aj v ústave. Pripomenul, že prieskumy vykonané medzi občanmi krajín EÚ ukázali, že takmer 70 % z nich odmieta potraviny obsahujúce GMO. V krajine od roku 2008 vďaka prísnej kontrole maďarských orgánov priebežne klesá pomer potravín s obsahom GMO.
Od roku 2012 preverujú v Maďarsku ročne 400-500 druhov potravín a krmiva. Medzi inými kontrolovali obsah GMO v párkoch, v pečeňových paštétach, v sójovom mlieku, v čokoládovom pudingu, v mäsových a kukuricových konzervách, ako aj v čipsoch. V 23 % vzorkách našli obsah GMO, ich pomer bol ale iba pod 0,1 %, dodal Gy. Budai.
Rezort rozvoja vidieka považuje za veľmi dôležité aj preverovanie osiva, pretože Maďarsko má v tejto oblasti mimoriadne výhodnú pozíciu: je tretím najväčším vývozcom osiva v Európe a 9. na svete. Do polovice novembra preverili 845 vzoriek osiva. Kontamináciu GMO našli v 23 vzorkách, išlo v prvom rade o kukuricu a repku, informoval štátny tajomník ministerstva rozvoja vidieka.

Ladislav Vallach, spravodajca TASR

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down