27.05.2014 | 02:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Majitelia lesov majú na pleciach novú povinnosť

Lesy na Slovensku majú mať lepšiu ochranu. Poslanci Národnej rady (NR) SR v utorok schválili novelu zákona o lesoch, ktorú predložilo Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR.

BRATISLAVA. Cieľom schváleného návrhu je podľa rezortu zosúladiť jeho znenie s požiadavkami vlastníkov, obhospodarovateľov lesov ako aj orgánov štátnej správy lesného hospodárstva, spresniť a upraviť niektoré pojmy a postupy pri uplatňovaní zákona o lesoch a odstrániť nejasnosti pri jeho aplikácii.
Ak bude po novom nesúlad medzi druhom pozemku podľa údajov katastra nehnuteľností a skutočným stavom, rozhodnúť o tom, či pozemok je alebo či nie je lesným pozemkom má orgán štátnej správy lesného hospodárstva. Ten by na základe zistenia v teréne mal určiť jeho skutočný druh.

"Ak je pozemok dlhodobo poľnohospodársky využívaný, orgán štátnej správy lesného hospodárstva navrhne orgánu štátnej správy ochrany poľnohospodárskej pôdy zmenu lesného pozemku na poľnohospodársku pôdu, a ak je pozemok vodnou plochou, orgán štátnej správy lesného hospodárstva na základe stanoviska orgánu štátnej vodnej správy rozhodne o zmene lesného pozemku na vodnú plochu," vysvetlilo MPRV.
Poslanci v utorok schválili k novele pozmeňujúci návrh poslanca Mariana Záhumenského (Smer-SD). Majiteľom lesov tak pribudne nová povinnosť. V prípade nepredvídateľných udalostí, ako sú živelné pohromy či havárie, budú musieť zabezpečiť priechodnosť lesných ciest pre záchranárov.

"Lesy bude nutné zabezpečiť tak, aby mohli byť v prípade časovej tiesne permanentne využiteľné pre zložky záchranného systému," zdôvodnil M. Záhumenský. Okrem toho majitelia lesov majú dozerať aj na funkčnosť odvodňovacích systémov.
Šéf agrárneho rezortu Ľubomír Jahnátek pôvodne novelu zákona v decembri minulého roka stiahol z rokovania, a to na žiadosť premiéra Roberta Fica. Ministerstvo vtedy stiahnutie novely zdôvodnilo tým, aby nevznikli žiadne pochybnosti o tom, že ľudia môžu naďalej bez obmedzení zbierať huby a lesné plody a vstupovať do lesa tak ako to bolo doteraz.
Počas utorkového hlasovania poslanci neschválili niekoľko pôvodne navrhovaných zmien. Agrárny rezort napríklad navrhoval, aby mohol lesné cesty využívať každý, kto ich potrebuje na hospodárenie v lesoch alebo na zabezpečenie starostlivosti o dotknuté územia a o stavby po dohode s ich vlastníkom, správcom alebo so združením.

Poslanci neodsúhlasili ani to, aby ľudia mohli organizovať a vykonávať aktivity za účelom zisku na lesných pozemkoch len so súhlasom vlastníka lesného pozemku.
(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down