11.08.2023 | 02:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Majstrovstvá Požitavia v orbe mali svoje siedme pokračovanie

V sobotu 5. augusta sa uskutočnil v poradí už 9. ročník podujatia s názvom TRAKTORMÁNIA a v rámci neho aj 7. ročník súťaže „Majstrovstvá Požitavia v orbe traktormi - veteránmi a malotraktormi domácej a továrenskej výroby“.

V rámci príprav na súťaž v orbe boli už v predchádzajúcich ročníkoch spracované a na stránke Obecného úradu v Mani zverejnené „Pravidlá súťaže…“ a tlačivá pre prihlasovanie sa súťažiacich oráčom. Väčšina oráčov, ktorí súťažili v predchádzajúcich ročníkoch, reagovala na zverejnené prihlášky okamžite, niektorí hlavne noví oráči sa rozhodovali až na poslednú chvíľu. Do termínu uzávierky prihlášok bolo prihlásených 25 „traktorových“ oráčov a jeden furman s dvojzáprahom, pre ktorých organizátori podujatia pripravili súťažné pozemky. Nakoľko technické vybavenie prihlásených oráčov sa líšilo (boli prihlásené jedno-, dvoj-, a trojradličné pluhy) museli byť pre nich pripravené súťažné pozemky s rôznymi rozmermi. Dĺžka pozemkov bola stanovená na 20 m pre jednonápravové malotraktory a furmanský dvojzáprah a 40 m pre dvojnápravové malotraktory a veterány. Šírka pozemkov bola jednotne stanovená na 10 metrov na jedno orbové teleso pluhu. Na pripravené pozemky napokon nastúpilo celkom 23 oráčov, traja prihlásení súťažiaci z rôznych, hlavne technických príčin, účasť odriekli.

Tak ako sa už stalo zvykom v predchádzajúcich ročníkoch, pred zahájením súťaže bola vykonaná krátka inštruktáž o jej pravidlách a priebehu, nakoľko časť súťažiacich oráčov sa súťažných orieb zúčastnila po prvý krát. Väčšina oráčov, ktorí sa pravidelne zúčastňovali súťaže aj v predchádzajúcich ročníkoch, už pravidlá ovládala, čo sa prejavilo aj v priebehu súťaže, keď napriek zložitým podmienkam, ktoré boli spôsobené väčším množstvo rastlinných zvyškov (vysoké strnisko po zbere repky), všetci súťažiaci svoju úlohu úspešne zvládli!

Vyhodnotenie kvality súťažnej orby bolo vykonané podľa kritérií schválených Slovenskou spoločnosťou pre orbu (SSpO). Okrem autora tohto príspevku boli členmi rozhodcovskej komisie Jaroslav Demo, viacnásobný Majster Slovenska v orbe, a Ing. Peter Hudec, manažér Celoslovenských Dní poľa. Na základe „komisionálneho“ posúdenia kvality súťažnej orby bolo rozhodnuté, že v kategórii jednonápravových malotraktorov na 1. mieste skončil Ján Frčka z Prenčova, 2. miesto si vyoral Igor Levický z Viesky nad Žitavou a ako 3. sa umiestnil Marek Nagy z Malého Cetína. V kategórii dvojnápravových malotraktorov domácej a továrenskej výroby a traktorov – veteránov sa ako prvý umiestnil Adam Hegeduš zo Šurianok, ako druhý skončil Mário Balala z Tajnej a na treťom mieste skončil Maroš Horváth z Čeladíc. Ostatní súťažiaci svorne obsadili 4. miesto. Víťazi súťaže boli ocenení maketami lemešov a všetci súťažiaci aj drobnými vecnými cenami.

V popoludňajších hodinách podujatie TRAKTORMÁNIA pokračovalo bohatým sprievodným programom, v rámci ktorého vystúpila Máňanská muzička a večer bola Oldies párty Rádia Vlna. Boli pripravené aj rôzne atrakcie pre deti a samozrejme boli organizované súťaže v jazdách zručnosti na traktoroch a štvorkolkách pre rôzne vekové kategórie súťažiacich.

Všetkým organizátorom, sponzorom a samozrejme hlavne súťažiacim patrí za úsilie, ktoré vynaložili pri príprave a organizačnom zabezpečení 7. ročníka súťaže „Majstrovstvá Požitavia v orbe“ úprimné poďakovanie a žiada sa vysloviť presvedčenie, že bude mať svoje ďalšie pokračovanie aj v rokoch nasledujúcich.

Slovenská poľnohospodárska univerzita, Nitra

FOTO- Roľnícke noviny

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down