14.02.2013 | 01:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Majú plán, ako zvýšiť výber daní

Predstavitelia Slovenskej obchodnej a priemyselnej komory (SOPK) prišli s riešením, ktoré má zabezpečiť zvýšenie efektívnosti výberu dane z pridanej hodnoty (DPH) minimálne o 15%.

Tým riešením je komplexný automatizovaný systém evidencie daňových dokumentov, ktorý poskytne Finančnej správe SR presné finančné dáta a upozorní jej pracovníkov na nezrovnalosti v dokumentoch niektorých firiem. "Daňoví úradníci už budú chodiť len k tým, ktorých systém vyhodnotí ako problémových," povedal člen predstavenstva SOPK Miloslav Karaffa.
Automatický systém by priebežne kontroloval všetky faktúry od daňových subjektov a vyhodnocoval ich nároky na odpočty DPH aj ich výšku. Predchádzalo by sa tak zároveň ich neoprávnenému či nesprávnemu vyplácaniu. Podľa Karrafu je oproti bežným daňovým kontrolám výhodou, že takýto systém nedohliada len na zlomok spoločnosti, ako je tomu v prípade daňových kontrol, ale na všetkých. "Nekontroluje náhodne 2 či 3 percentá dokladov, ale kontroluje všetky doklady a generuje okamžite poklady pre vládu," uviedol M. Karaffa.
Celý systém dokáže podľa neho vyvinúť združenie IT Valley Košice, ktoré zahŕňa viacero IT firiem. Cena sa odhaduje na 15 miliónov eur. Vzhľadom na jeho účinnosť by však návratnosť pre štát nemala presiahnuť dva mesiace od zavedenia systému. Na druhej strane pre firmy by takýto systém nemal znamenať zvýšenie administratívnej náročnosti, keďže údaje bude posielať automaticky pri vygenerovaní každej faktúry podnikateľom. "Systém nikoho neobťažuje, náklady sú na to úplne minimálne," podotkol M. Karaffa.
Po úplnom zavedení komplexného systému a prijatí súvisiacich legislatívnych opatrení sa miera účinnosti výberu daní môže dostať na viac ako 50%. S pokračujúcim systematickým tlakom na neplatičov sa účinnosť podľa Karaffu zvýši až k hodnotám s dlhodobým výhľadom 80 až 90%.
Pri rovnakom objeme daňových únikov, aké majú v súčasnosti vyspelé ekonomiky, by tak štátna pokladnica stratila na Slovensku len 0,66 miliardy eur, namiesto súčasných 2,3 miliardy eur. Príjem rozpočtu by sa zvýšil o 1,64 miliardy eur, a to bez potreby konsolidačných opatrení.
Nápad zaviesť komplexný automatizovaný systém evidencie daňových dokumentov nie je nový a vedenie SOPK ho už v minulosti predstavilo rezortu financií počas úradovania vlád Ivety Radičovej a Roberta Fica. Naspäť však neprišla kladná ani záporná odpoveď. "Nikto k tomu nezaujal zásadné stanovisko," zdôraznil predseda SOPK Peter Mihók. Ako dodal, momentálne má túto vec v rukách štátny tajomník Ministerstva financií Peter Pellegrini, ktorý je za túto oblasť zodpovedný.
Podľa P. Mihóka je už načase povedať, či je projekt navrhovaný SOPK dobrý a bude sa realizovať, alebo má vláda rozpracované niečo lepšie, čo pomôže vyriešiť nízku efektivitu výberu daní. Situácia je už totiž podľa jeho slov kritická. A to aj na strane štátneho rozpočtu, ktorý má nízke príjmy, ale aj na strane podnikateľského prostredia. Čierna ekonomika je už totiž príliš silná a podnikatelia, ktorí dane platia, jej už nedokážu konkurovať. Ostáva im tak len buď sa pridať k daňovým podvodníkom, alebo podnikanie zanechať. (tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down