24.05.2013 | 09:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Malokarpatskí vinári otvárajú svoje pivnice

Malokarpatskí vinári v piatok popoludní opäť otvárajú svoje pivnice pre verejnosť. Býva tomu tak len dvakrát v roku, na jar a na jeseň. Jarné Dni otvorených pivníc k sviatku sv. Urbana, patróna všetkých vinohradníkov, sa uskutočnia 24. a 25. mája.

Milovníci vínnej turistiky môžu počas 7. ročníka podujatia zavítať do 142 pivníc od Devína až po Trnavu, v 30 obciach a mestách Bratislavského a Trnavského kraja. Ide o putovanie za dobrým vínom v atraktívnom prostredí pôvodných i nových pivníc, neodmysliteľne spojené aj s ochutnávkou regionálnych malokarpatských kulinárskych špecialít.
Tradičné podujatie pre milovníkov vínnej turistiky pripravilo Združenie Malokarpatská vínna cesta, koná sa pod záštitou predsedov Bratislavského a Trnavského samosprávneho kraja. Najmä pre Bratislavský kraj sa stala téma ochrany vinohradníctva a vinárov jednou z priorít, preto nie je žiadnym prekvapením, že Deň otvorených pivníc je podujatím, počas ktorého je potrebné poukazovať aj na ochranu vinohradov.
„Ľudia si práve počas týchto akcií naplno uvedomujú význam a nenahraditeľnosť vinohradníctva. Pre mňa ako župana je dôležité snažiť sa o to, aby tomu tak nebolo iba počas týchto dvoch dní, ale aby sa ľudia zaoberali ochranou vinohradov stále častejšie,“ povedal predseda BSK Pavol Frešo.
„Téma ochrany vinohradov je čoraz silnejšia a my sa na cestách po regióne stretávame s čoraz väčším počtom ľudí, ktorí žiadajú, aby vinohrady ostali zachované. Aj preto sme pripravili vyhlásenie na záchranu slovenských vinohradov, ktoré podpísali aj významné osobnosti slovenského politického života, a pripravujeme novelu vinohradníckeho zákona, ktorého cieľom bude obnoviť ochranu vinohradov tak, aby zostali zachované pre budúce generácie. Je to nielen naša kultúrna a historická identita, ale je to aj významný zdroj pracovných miest a nástroj rozvoja regiónu nielen v oblasti cestovného ruchu, ale aj v riešení sociálnej otázky,“ doplnil podpredseda BSK Ivo Nesrovnal. (tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down